Депутатите гласуваха "ЗА" изпращането на военна помощ за Украйна. Предложението бе подкрепено от парламентарните групи на ГЕРБ, "Продължаваме промяната", "Демократична България", ДПС и "Български възход". "Възраждане" и БСП бяха против.
На 2 ноември на съвместно заседание комисиите по външна политика и отбрана в парламента одобриха две проекторешения.
Те предвиждат в срок до 30 дни служебният кабинет да внесе решение за оказването и изпращането на военно оборудване и резервни части от България за Украйна. Правителството трябва да влезе и в преговори със съюзниците от НАТО за предоставяне, придобиване или разполагане на българска територия на заместващ капацитет.
Основната точка на пленарното заседание предизвика ожесточен дебат между партиите.
"Смятаме, че има два важни въпроса, върху които трябва да се фокусираме. От една страна, това решение има елемент на политическа декларация относно отношението на държавата ни към ситуацията в международните отношения, спазването на принципите на ООН, войната в Украйна, и отношението към държавата-агресор и държавата-жертва. По тази тема нямаме различия", обясни лидерът на "Български възход" Стефан Янев.
На обратния полюс в залата са БСП и „Възраждане“ с аргумент, че даването на военна помощ на практика ни въвлича пряко във войната.
„Проектът е прибързан, неподготвен и чисто политически мотивиран. Има декларация на НС за осъждане на руската агресия. Днес се ражда една коалиция на войната, което ще доведе до тежко разделение“, каза Кристиан Вигенин от БСП. „Евроатлантическата сбирщина се опитва да вкара България във война. Повечето държави не дават оръжие. Това е под външен диктат, а мнозинството българи са против“, заяви Ангел Георгиев от „Възраждане“.
"Най-високата цивилизационна ценност за БСП е мирът.
Нашето виждане е, че трябва да се сложи край на този конфликт. Ние сме много ясни и последователни по тази тема. Първо, осъдихме агресията в Украйна и я нарекохме война. Второ, подкрепихме оказването на помощ за Украйна, но винаги сме били против изнасяне на оръжия за Украйна. Ние спряхме решението в предния парламент,сега обаче, очевидно има разлика. Нашата позиция е ясна и последователна, на ДБ, ДПС също. Но при ПП и Български възход не стоят така нещата", посочи Корнелия Нинова.