Стилиян (вляво) показва своето отличие

Стилиян Георгиев, за когото BG VOICE ви разказа в края на миналия месец по повод участието му на Световните номадски игри, завоюва златно отличие на състезание в Атланта, Джорджия. "Georgia Sumo Open" е част от ежегодния японски фестивал в града, който се проведе за 32-ри пореден път на 15 и 16 септември. В него освен показването на японските традиции и обичаи (икебана, хайку) се провеждат състезания и демонстрации по различни източни бойни изкуства. "Най-много хора идват да гледат сумо", разказа за участието си Стилиян. "Това е много голям форум, провежда се в една от най-големите зали в града и имаше много посетители, а също и състезатели", допълни шампионът. Той с радост сподели, че най-големите му поддръжници в публиката били двете му деца, които през цялото време викали: "Давай, тате!"

Тази година в сумо борбата имаше състезатели от Ню Джърси, Илинойс, Канзас, Алабама, Тенеси и други. Обявените категории са били 85 кг, 115 кг, тежка и абсолютна. За да се качи на върха на стълбичката на победителите, Стилиян се преборва с шестима противници при най-леките. Според нашия състезател турнирът не е бил толкова силен през последните години, но този път с по-големия брой състезатели борбата е била по-трудна. "Имаше доста тежки състезатели от различни места, поне 20 души, които бяха над 150 кг", каза Стилиян. "На мен най-много ми помогна опитът. От шестимата, с които се срещнах, трябваше да се боря и с национални състезатели на САЩ. Първият и вторият борец на Америка при 85-килограмовите сумисти бяха в Атланта, като аз на финала победих борец номер едно в момента Джъстин Кизарт, който е от Лос Анджелис", обясни още българинът. Другото, което поясни Стилиян, е, че Америка има още много да учи за сумото и някои от състезателите и треньорите са видели, че могат да получат ценни уроци от сънародника ни и са говорили с него за възможността той да проведе тренировъчен лагер с тях.

На Световните номадски игри в Киргизстан нашият шампион завърши на престижното пето място в сумо надпреварата. Той постигна 4 победи и загуби от двама души, от които единият е представител на Япония с тегло 180 кг, а другият - руснак, състезаващ се в тежка категория, който е два пъти световен шампион и веднъж е бил на второ място. "Даже имах и среща с българина", споменава също Стилиян. "Победих го и него", отбелязва още с усмивка той.

Стилиян тренира борба от 6-годишен. Завършва спортно училище в Добрич с борба, а през 2000 г. влиза в НСА със същата специалност. Там видял сумисти, които тренирали, и се пошегувал с тях, че ще ги победи много бързо. Така и станало и той се прехвърлил в сумото, а скоро дошли и успехите на международна сцена. "Техниката ми от борбата ми помогна много в сумото", спомня си българинът.

Стилиян пристига в Щатите през 2005 г. Освен че всяка година си пътува до България за по пет месеца, за да участва на европейско и световно по сумо, от тази страна на океана той се занимава с доставка на пици, преминава през няколко бизнеса, включително тежкотоварен превоз и продажба на коли. В момента има фирма за водопроводни услуги.

Сумото не е единственото любимо нещо на Стилиян за Япония. Той обича и японски чай. Любимият му вкус е зелен чай с тропически плодове или зелен чай с жасмин. В състезателен план Стилиян обмисля дали догодина да се състезава за Америка или за България на световни състезания.