Две денонощия след най-смъртоносната престрелка в историята на Америка, разследващите продължават да разчистват местопрестъплението, а районът около нощния клуб “Пулс” в Орландо остава блокиран. Истинските мотиви за масовата стрелба все още неизвестни. Телата на всички 49 жертви вече са идентифицирани. По-голямата част от жертвите - млади мъже от Латино произход. Днес властите уточниха, че 50 е броят на убитите, включително със стрелеца. Други 53-ма бяха ранени. Някои от тях все още са в критично състояние.
Властите казват, че стрелецът – 29 годишният Омар Матиин най-вероятно е имал съучастник, които му е помогнал минути преди да нахълта в клуба и да открие стрелба. ФБР вече разполага достатъчно доказателства, за да повдигне обвинение.
Появиха се и спекулации затова, че стрелецът всъщност е бил хомосексуалист. По думите на бивш колега на Матиин от полицейската академия той искал “да се чувства нормален и да се слее с останалите”. Същият бивш колега на стрелеца казва и че той му е отправил романтична покана преди години, както и, че Матиин най-вероятно се е чувствал “отритнат”. Появиха се и хипотези, че Омар Матиин е имал профил в две от популярните приложения за гей запознанства. Бившата му съпруга казва, че когато са се запознали Матиин е бил изключително социален, обичал е нощния живот и най-вероятно е имал страна, “за която не е искал никой да разбира”. Друга хипотеза, е че Матиин е бил привлечен от радикалната ислямска идеология именно заради неприязънта си към хомосексуалните.
Хомофобия или радикален ислям ?
Разследващите работят по няколко версии за мотивите за жестокия разстрел. Близките на стрелеца Омар Матиин казват, че действията му са продиктувани от омраза към различните. Седмица преди стрелбата той е бил очевидно подразнен от двама мъже, които видял да се целуват на улицата. Днес стана ясно обаче, че Матиин е посещавал нощното заведение и преди и то неколкократно. Не е ясно дали тези посещение не са били с цел планиране на атаката, която разследващите вече определиха като “добре организирана”.
Дебатът за притежанието на оръжие
Тази поредна масова престрелка отново повдигна въпроса за притежанието на огнестрелно оръжие. Кандидатът за президент на демократите, Хилъри Клинтън призова промени в законодателството. “Ако ФБР ви наблюдава за евентуални връзки с терористични групи, не би трябвало да можете просто да отидете и да си купите оръжие, без никакви върпоси” Омар Матиин е разпитван два пъти от ФБР през 2013-та и 2014-та заради симпатиите си към терорист камикадзе. Тогава обаче няма достатъчно доказателства, за да бъде повдигнато обвинение към него. Доналд Тръмп използва момента, за да предложи ограничаване на имигрантите от “проблемни райони” с история на агресия към Съединените Щати “Не може да продължаваме да допускаме хиляди хора да нахлуват в страната ни, много от които имат същия мисловен процес като на този безмилостен убиец”
Детайли от фаталната нощ
Днес научаваме и още подробности за нощта на стрелбата. Според властите 29 годишният Омар Матиин е бил изключително хладнокръвен докато разстрелва жертвите си. Очевидци разказват, че той вървял измежду заложниците и ги питал за тяхната етническа принадлежност преди да стреля. Властите казват, че Матиин е бил спокоен и в обаждането си до 911 само 20 минути след като нахлува в клуба и открива стрелба. Докато говори с оператор стрелецът признава своята принадлежност към “Ислямска държава” и споменава имената на братята Църнаев, виновни за бомбения атентат в Бостън от 2013. Според ФБР обаче няма знак, че Матиин е директно свързан с някоя терористична групировка.
Американският президент Барак Обама, отказа да нарече нападението “радикален ислям”. В изявление говорителят на Белия дом Джош Ърнест обясни реториката на Обама като отказа да се придаде легитимност на действията на един “вълк единак” като част от екстремистка групировка.
Федералните власти казват, че са “почти сигурни”, че Матиин сам се е радикализирал.
Светът скърби за жертвите в Орландо
Хиляди се събраха пред популярния център за изкуства в Орландо на първото официално бдение в памет на жертвите от масовата стрелба в клуб “Пулс”. Хората изразиха скръбта си като поднесоха цветя, запалиха свещи и развяха флагове с цветовете на дъгата – символ на хомосексуалната общност. Многолюдни бдения се състояха в Лондон и много големи градове в Съединените щати, сред които Ню Йорк, Чикаго и Лос Анджелис. В знак на солидарност Айфеловата кула в Париж също светна в цветовете на дъгата.
#Orlando #Paris #TourEiffel
— France Bedos (@FranceBedos) June 13, 2016
Tribute to the victims.#LoveWins pic.twitter.com/OopGGJt06w