Катар ще бъде първата страна от Арабския свят, която ще бъде домакин на футболен Мондиал 2022

Яна Касова

Следващият световен шампион по футбол ще стане ясен седмица преди Коледа през 2022 г. На европейските фенове ще им се наложи да излязат от навика да гледат мондиала по джапанки с бира в ръка под открито небе. Със сигурност първенството в Катар ще бъде турнир, който не е виждан досега. Това ще бъде първата Световна купа, която ще се проведе в Арабския свят, и първата в страна с преобладаващо мюсюлманско население. С площ 11 437 кв. км и население близо 1,69 млн. души Катар е най-малката държава, която някога е била домакин на световно първенство по футбол. Принципно е идеална за феновете, тъй като двата най-отдалечени един от друг стадиона са „Ал баит" и „Ал уакра", които са на разстояние 145 км. Това ще даде възможност на запалянковците дори да посетят повече от един мач в един и същи ден. Новото метро в Доха, което се очаква да бъде готово до 2020 г., ще има четири линии с обща дължина около 300 км и 100 метростанции. Очаква се то да транспортира около 1 млн. посетители по време на първенството, тъй като всичките стадиони са свързани помежду си чрез подземната мрежа. Цел на Катар е това да бъде най-достъпното първенство за хора с увреждания, а опазването на околната среда е в основата на планирането.

Това, че Мондиал 2022 ще се проведе през зимата, ще доведе до няколко проблема на Стария континент, а и не само. Турнирът ще започне на 21 ноември и ще завърши с финала в деня на националния празник на Катар - 18 декември. Това означава, че почти всички национални първенства в Европа ще бъдат прекъснати, което освен до пренареждане на програмите ще доведе до накъсване на ритъма на клубните отбори.  Все още не е ясно как ще се адаптира календарът на шампионатите в отделните държави, както и как ще се позиционират евротурнирите в цялата схема. Най-обезпокоителното е, че ще се наложи намаляване на паузата между сезон 2022/2023 и 2023/2024. Най-силните шампионати започват обикновено през август и завършват през май. Мондиалът в Катар най-вероятно ще наложи мачовете през 2022 г. да започнат през юни и да завършат също през юни през 2023 г. Това драстично ще намали, а и защо не да анулира почивката за следващия сезон и ще намали времето за подготовка. Съвсем отделен въпрос е как ще бъде позициониран трансферният летен прозорец. 

Едно е сигурно - главоболията на клубовете ще бъдат щедро компенсирани от ФИФА. Световната централа раздаде $209 млн. на клубовете, които имаха играчи на мондиала в Русия през това лято. За 2022 г. сумата може да се увеличи. В допълнение турнирът ще бъде последният, който ще включва 32 отбора, или първият с 48. Вече е сигурно, че през 2026 г. ще играят 48 селекции на мондиала в САЩ и Канада, но пък президентът на ФИФА Джани Инфантино обяви, че ще се разгледа възможността дали увеличението на отборите няма да бъде възможно още в Катар.

Катар ще похарчи близо $200 млрд. за инфраструктура и други проекти, свързани със световното първенство. Бяха направени и икономии. Първоначално обявените 12 стадиона, които ще приемат мачовете от мондиала, бяха намалени на осем. Това ще бъде първенството с най-малко съоръжения от 1978 г., когато Аржентина домакинства само на 6 стадиона.

Четири години преди мондиала обаче черно на бяло в Катар има само един готов стадион - 40-хилядния „Халифа" в столицата Доха. Съоръжението е строено през 1976 г., но сега беше основно реконструирано за най-големия футболен форум. Една от главните характеристики на стадиона е охладителната система на терена. Всъщност това нововъведение беше основна част от кандидатурата на страната за световното, тъй като температурите в страната скачат до 50 градуса. Благодарение на нея по време на мачовете на терена ще бъде 26 градуса, а по трибуните - между 24 и 28 градуса. Цялата реконструкция на стадиона завърши през миналата година и струва близо 82 млн. евро. „Халифа" ще домакинства мачове до четвъртфиналната фаза. Преди още да са готови и останалите, стадионите вече впечатляват. „Ал райян" беше награден за „Стадион на годината" по време на Световния конгрес на стадионите през 2016 г., докато „Рас Абу Абуд" в Доха ще бъде направен от модифицирани контейнери.

Освен нови стадиони за световното първенство ще бъде построен и нов град - Лусаил. На 20 км от Доха, на брега на морето, ще се появи селище за 260 000 души с търговски центрове, голф игрища, зоопарк за жирафи и стадион. Там ще се състои откриването на Мондиал 2022, както и финалът.

Реконструкцията на „Халифа" обаче беше белязана от трагедия. 40-годишен британски работник намери смъртта си при строителството на съоръжението през миналата година. Още през 2015 г. Международната конфедерация на профсъюзите сигнализира за масова смърт на работници от Непал и Индия - говореше се за над 1200 смъртни случая. Редица хуманитарни организации протестираха срещу условията на живот и работа на наетите общо около 1,2 млн. гастарбайтери, предимно от Азия. Британският в. „Гардиън" дори направи собствено разследване, което извади на показ шокиращи данни за модерното робство. Оказа се, че гастарбайтерите почти не могат да разчитат на медицинско обслужване, тъй като още с пристигането си в богатото на петрол емирство им се отнемат паспортите. А това ги прави изцяло зависими от техния работодател.

Не са забравени и корупционните скандали покрай домакинството. Излязоха твърдения, че управляващите в Доха са раздавали подкупи по високите етажи във ФИФА само и само да вземат мондиала. Стана ясно, че е купувано и политическо влияние. Имаше и последствия - президентът на ФИФА Сеп Блатер, катарският член на ръководството на ФИФА Мохамед бин Хамам и още представители на организацията бяха уличени в корупция и наказани с доживотно изхвърляне от футбола. На всичко отгоре Катар е в геополитическо менгеме от всички страни. Съседните Бахрейн, Египет, ОАЕ и Саудитска Арабия ограничиха дипломатическите си връзки с Катар през юни 2017 г. и обявиха, че няма да участват на Мондиал 2022 заради твърденията, че Доха подкрепя екстремистите и има прекалено топли взаимоотношения с Иран.

Още една невиждана ситуация по време на световен шампионат - няма да се пие алкохол. Консумацията ще може да става само на определени за целта места, например в хотелите или в специални заведения, но е абсолютно забранена на улиците, площадите, на обществени места, каквито са стадионите. Проблемът със сухия режим в страната по време на мондиала беше изключително сериозно дискутиран с властите. Съгласно местните закони внасянето на алкохол в страната и консумацията му на публични места може да доведе до затвор. Забраната може да предизвика и сериозни противоречия между ФИФА и някои от основните спонсори на турнира.

Насeр ал Кхатер, заместник генералният секретар по въпросите на мондиала, смята, че Катар може да предложи на света уникален опит -„слънце, плажове, опит в пустинята и малко култури и традиции от Близкия изток". Дали феновете ще откликнат на офертата, при положение че турнирът е точно преди коледните празници и извън сезона на годишните отпуски?