Акцията по спасяването на хора, закъсали с автомобили в снега на пътя за Котел. 20 часа изкараха Манол Митев, съпругата му и техният син в автомобил в района на Стара река в Сливенския Балкан

България бе потопена за два дни в понеделник и вторник в невиждани за октомври ураган, дъжд и сняг и както обикновено това завари спасителните служби неподготвени, констатираха медиите в страната. Мъж почина от измръзване край пограничното село Лисово, Свиленградско. Стотици селища от централната и източната част на страната останаха без ток, възрастни хора и деца с мъка бяха евакуирани. Шест области от страната изпаднаха в кризисна ситуация. Линейки с тежко болни и родилки едва си проправяха път през снежни преспи и паднали дървета. Във Варна и Бургас снежинките бяха рехави, но 24-часов дъжд потопи градовете и те преживяха истински апокалипсис. Влакове блокираха, автобуси отмениха междуградските си курсове.

16 души имаха късмет да се измъкнат живи от стихията край свиленградското село Градец. Те обикаляли гората, за да секат дърва. Сред тях е имало 7 деца.

Снегът обаче ги изненадал

и затрупал, без да им остави шанс за спасение. След намесата на полицията, пожарната, "Гражданска защита" и пътното управление бедстващите били извадени от снега, но възрастен мъж изпаднал в тежко състояние и починал в линейката на път за свиленградската болница.

90 ученици от V до ХII клас и родителите им преживяха истински ужас по пътя от Бургас за Елена. Малчуганите заседнаха в автобуси на около 30 километра преди старопланинския град. Няколко часа те стояха откъснати от света, тъй като районът е без телефонно покритие. Тъкмо когато рейсовете успели да прегазят снега, се оказало, че не могат да продължат заради паднали клони. Шофьорите първоначално трябвало да минат през Гурково, но пътят бил препречен от аварирали тирове и предпочели заснеженото шосе през Котел. Друг автобус, пътуващ от Сливен за Бяла, закъса с 32-ма пътници. Проходите Шипка и Хаинбоаз затвориха, но и през останалите на практика не можеше да се преминава. Десетки автомобили с деца в тях

затънаха в преспите

или паднали дървета им препречваха пътя. Семейство бедства 24 часа в Сливенския Балкан без храна, вода, а накрая свърши и горивото на автомобила. През нощта от проходите са били изтеглени 8 автобуса и над 20 микробуса.

За транспортния хаос допринесоха и спрените влакове по 7 линии в Стара планина и Източна България. Стотина души нощуваха в Радунци и Плачковци заради затворената връзка Горна Оряховица - Дъбово. Не стана обаче ясно дали БДЖ ще ги компенсира заради закъснението, студа и нервите. Към обед в понеделник 650 селища от Централна и Източна България бяха без електричество. Във Варна дърво се стовари върху работник на фирма, която отводнява шахтите в града. Мъжът е със счупени ребра. Виелицата прекърши десетки дървета, те затиснаха автомобили или изпочупиха прозорци на домове. Целият център на Варна бе под вода, която в най-ниските райони достигаше метър. Светофари спряха, регулировчиците бяха кът, мътни води шуртяха из улиците, а като се оттеглиха, зейнаха огромни дупки в асфалта. Дори в такава ситуация обаче кандидатите в предстоящите избори използваха случая, за да напомнят за себе си. Конкуренти на сегашния варненски кмет Кирил Йорданов, който кандидатства за четвърти мандат, го призоваха да се оттегли от надпреварата, защото бил безсилен да се справи със стихията. Той обаче се оправда, че дърветата в града са много стари, течала програма за подмяната им и трябвало да се "даде шанс на новата растителност".