Сирма Пенкова
От бойкот до възхищение, от запалени маратонки до увеличение в продажбите, от риск до успех. Такъв накратко беше пътят на компанията за спортни стоки „Найк" след провокативната кампания с участие на американския куотърбек Колин Каперник по повод 30-годишнината от създаването на първата реклама под мотото Just Do It. Чрез избора му за рекламно лице брандът показа не само подкрепата си към спортиста, но и заяви публично корпоративната си политическа позиция. Според много маркетинг специалисти обаче зад новата кампания се крие и опит за изчистване на репутацията на бранда, следствие от редицата скандали за пренебрегване, сексуален тормоз и по-ниско заплащане на жените служители в компанията.
Колин Каперник стана международно известен, след като през 2016 г. започна да коленичи по време на американския химн, който се пуска преди всеки мач. Впоследствие той беше изгонен от лигата по американски футбол (ЛАФ) и оттогава все още не е нает от нито един отбор. Колениченето на Каперник обаче се превърна в мода сред редица играчи от лигата и повдигна политически дебати в цялата страна между президента Доналд Тръмп, политическите партии и собствениците на отборите от ЛАФ. Действията му разделиха САЩ на два лагера - хората, които подкрепят смелостта му публично да заяви и защитава позицията си, и тези, според които Каперник не уважава химна, знамето и страната си. Като резултат през 2017 г. ЛАФ забрани на футболистите да не уважават химна. Скандалът изглеждаше сравнително потушен, но не за дълго. На 3 септември неочаквано от „Найк" обявиха партньорството си с Каперник, като представиха първата си визия от кампанията, представляваща негов портрет с надпис „Вярвай в нещо, дори да е нужно да жертваш всичко". Ден по-късно беше публикуван и рекламен клип. Във видеото участват също и спортисти от ранга на Леброн Джеймс и Серена Уилямс, а главният разказвач в него е Каперник.
Първите дни след лансирането на рекламната кампания бяха най-рискови и динамични. На 4 септември акциите на компанията за спортни стоки загубиха 3.2% от стойността си, а прожекторите бяха насочени към засегнатите потребители, които обявиха гласно, че не одобряват инициативата, и апелираха към бойкот на бранда. Колежът в Мисури обяви, че след като „Найк" се срамуват от Америка, училището се срамува от бранда и ще премахне всички спорни екипи на компанията. Кметът на град Кенер в щата Луизиана пък предложи да забранят на спортните клубове да купуват продукти на „Найк". Паралелно се стигна до разпространението на редица видеа и снимки на хора, които изгарят своите маратонки „Найк" и подканват потребителите да не купуват техни продукти. В този случай правилната и резултатна стратегия беше именно бързата реакция от страна на „Найк", които не само че не се оттеглиха от позицията си, а и затвърдиха подкрепата си към Каперник. В отговор от компанията разпространиха хумористична илюстрация, в която описват стъпките за безопасно изгаряне на продуктите им, а слоганът Just Do It беше променен на Just Do It Safely.
Така спортният бранд успя да спечели ценно време, в което поддръжниците на Каперник и защитниците на бранда овладяха разговора. Редица американски изпълнители, актьори и популярни телевизионни лица обявиха, че носейки дрехи на „Найк", изразяват не само модна, но и политическа позиция.
Няма съмнение, че изборът на Колин Каперник за рекламно лице е добре обмислена стъпка от ръководството на „Найк". Милиардната компания не се притеснява дали ще изгуби клиенти, тъй като стратегията й е по-мащабна. „Найк" познава демографията на аудиторията си. Ако ставаше дума за консервативни граждани на над 50-годишна възраст, компанията никога нямаше да се обвърже с Каперник. Но нейната демографска група е друга - със средни или високи доходи и образование, с хора, които подкрепят принципите за свобода на словото", коментира Партик Риш, директор на спортната програма във Вашингтонския университет.
Според проучване, проведено измежду 1038 американски гласоподаватели, 67% от хората на възраст между 18 и 34 години приемат рекламата, а близо 46% от хората над 65 години не я одобряват. Същото проучване показва, че 53% от белите гласоподаватели отричат колениченето на Каперник, а 77% от чернокожите го подкрепят. Подкрепата към компанията и затвърждаването на пазарните й позиции се видя почти веднага след лансирането на рекламата. Още на следващия ден акциите бавно започнаха да нарастват, а пет дни след публикуването на рекламния клип те стигнаха увеличение от 2.2%, като стойността им продължи да расте до средата на месеца до историческо рекордно равнище.
Според проучване на „Едисън трендс" онлайн продажбите на „Найк" около почивните 3 и 4 септември по случай деня на труда в САЩ са се увеличили с 31% в сравнение със същия период година по-рано. До края на седмицата те са намалели до 18% увеличение, връщайки се на същото ниво като преди лансирането на рекламата.
„Рекламата е като доза адреналин за „Найк", които показват подкрепата си към аутсайдерите и си осигуряват огромна безплатна публичност", казва още Риш. Само за ден брандът е получил медийно съдържание по телевизия, радио и онлайн на стойност 43 млн. долара. В социалните мрежи видеото от кампанията стана сред най-популярните за периода, като в YouTube вече има над 26 млн. гледания.
Отвъд противоречивото участие на Каперник рекламният клип на „Найк" не се различава много от социално ангажираните кампании на своите конкуренти. Видеото съдържа всички елементи на реклама, която цели да вдъхнови зрителите й - чрез представяне на значими спортни постижения въпреки условията, патетична реч за мечтите и отдадеността, благодарение на които всичко е възможно.
Според някои маркетинг специалисти новата кампания на „Найк" е освен всичко и стратегическо решение за възвръщане на репутацията на бранда. В началото на годината редица мениджъри в компанията напуснаха, след като „Ню Йорк таймс" публикува подробности около работната среда в „Найк", която много жени определят като вредна, със случаи на сексуален тормоз и явна дискриминация. Към компанията бяха повдигнати и редица обвинения за умишлено по-ниско заплащане на служителите жени. „Брандът трябва да се обвързва с корпоративната култура на компанията. Ако това не е така, кампанията е безсмислена", казва пред „Да съндей морнинг хералд" Монтийт Илингуорт, директор „Кризисни комуникации" в агенция с офиси в Ню Йорк и Лондон.
Различна гледна точка към рекламата на „Найк" обръща внимание и слоганът „Вярвай в нещо дори да е нужно да жертваш всичко", който през последните седмици се появи в хумористични илюстрации на портрети на Тереза Мей, във връзка с „Брекзит" или Доналд Тръмп с желанието си да „Направи Америка отново велика". Според експерти подобни интерпретации се дължат на факта, че в цялата си кампания спортният бранд не назовава проблема с истинското му име. „Каперник беше изгонен от лигата NFL, защото протестира срещу насилието над чернокожи в Америка. Искането за еднакво отношение е радикално действие трябва да бъде конкретно и изрично посочено, за да има въздействие. Протестът не може да се определи като „нещо", в което един човек вярва. Именно това провокира редицата мемета, защото слоганът може да бъде отнесен към всекиго за всичко", пишат от „Събнейшън".
В края на 2016 г. неодобрението на потребителите връхлетя и бранда „Ню баланс", след като вицепрезидентът по публичните въпроси изрази гласно политическата си позиция. Той отправи критики към администрацията на Барак Обама и заяви, че с новоизбрания президент Тръмп нещата ще тръгнат в правилна посока. Това доведе до бунт от страна на феновете на марката, които отново изгаряха и изхвърляха маратонките си New Balance. Бойкотирана беше и семейната компания „Ел Ел Бийн", станала популярна с производството на гумените ботуши duck boots, за която стана ясно, че Линда Бийн, член на борда на директорите и внучка на основателя на компанията, е направила дарение като физическо лице към инициативния комитет в подкрепа на Доналд Тръмп.