Спор „за“ или „против“ развитие на ядрената енергетика и изграждане на нови мощности раздели формациите, преговарящи за съставяне на редовен кабинет с мандата на „Продължаваме промяната“.

Дискусията между “Продължаваме промяната”, БСП, ИТН и ДБ в в сектор „Енергетика“ продължава повече от 6 часа. Тя бе водена от съпредседателят на ПП Асен Василев. 

Василев се обяви категорично за това България да остане държава с ядрена енергетика.

„За нас ядрени мощности в България не е въпрос само на енергийна сигурност, това е въпрос от националната сигурност“, каза той. 

Василев беше подкрепен от БСП и „Има такъв народ“. Експертите от „Демократична България“ обаче се противопоставиха на изграждането на седми реактор в АЕЦ „Козлодуй“. 

Съгласие беше постигнато да се преговаря с ЕС за запазване на енергийния комплекс „Марица Изток“.

Редовен кабинет до Коледа

От всички партии за оптимисти за съставяне на правителство най-късно до Коледа или поне мнозинство, което да приеме бюджета за 2022 г.

"Целта е всички наши коалиционни партньори да си кажат всички политики, да видим всички онези, за които сме съгласни и веднага да залегнат в коалиционното споразумение, а за тези, за които не сме съгласни, да проведем по-дълбок дебат", обясни преди началото на разговорите лидерът на ПП Кирил Петков.

Политическа воля за правителство има, заяви Любомир Каримански от ИТН.

От партията му предлагат нов договор с Азербайджан с по-големи количества газ от бившата съветска република, като освен това заплатите на ръководителите на енергийните дружества трябва да зависят от резултатите им и трябва да се обмисли закриването на Българския енергиен холдинг. 

Иван Хиновски предложи още продължаване на компенсациите за бизнеса, но и въвеждане на нови за общини, болници и социални заведения. 

Корнелия Нинова от БСП подчерта, че левицата настоява за намаляване на ДДС на енергоносителите и помощ за домакинствата. 

Таско Ерменков конкретизира предложението на социалистите: „Спешна подкрепа за домакинствата с доходи на и под линията на бедността с безплатна доставка на 200 КВтЧ енергия месечно – включително за пенсионери и безработни, ако КЕВР вдигне целите на регулирания пазар“. 

Българската енергетика е тежко затънала в корупция в момента, подчерта Мартин Димитров от ДБ. 

„Ако това правителство, което ще го създаваме, не започне от там, нищо няма да се случи“, заяви той и даде пример с подписаната с „Газпром“ пътна карта за развитие на газопреносната мрежа, която по думите му никой не е виждал.