България има потенциал да се превърне финансов хъб в региона чрез откриване на финансови центрове за привличане на мултинационални компании. Това е едно от водещите предложения на коалиция "Продължаваме промяната" в сектор "Икономика", стана ясно от изказване на лидера ѝ Кирил Петков. Той взе участие в първия ден от коалиционните преговори за правителство в секторния дебат "Икономика".
Паралелно с този дебат тече и дискусия по тема енергетика
Ние в момента имаме една от най-ниските данъчни ставки в Европа за корпоративния данък, но не правим пари от това. Ние сме порталът на ЕС, но не го използваме. Би трябвало всяка фирма, която си мисли да продава в Европа, да иска да базира своя бизнес тука, посочи Петков.
Всичките предпоставки са за това. Защо не го правят - защото ги е страх, защо ги е страх - връщаме се на темата с корупцията, допълни бившият служебен министър на икономиката.
Повечето от изказванията бяха за целите и желаните резултати от икономическата политика, като по тях на практика нямаше спор. Участниците изброиха и някои конкретни идеи за промени, които обаче все още не са изяснени в детайли. Накрая на дебата се проведе гласуване за мерките, по които има единодушие, за тези, които трябва да се прецизират, и за онези, които трябва да се прехвърлят към другите секторни дебати.
Единодушие има например по предложението на Кирил Петков Министерството на икономиката да стане Министерство на икономиката и иновациите.
От обясненията на представителите на ПП се разбра, че към преименуваното министерство може да се прехвърли т. нар. Фонд на фондовете, който в момента е към Министерството на финансите. Структурата управлява т. нар. финансови инструменти за подкрепа на икономиката, които ще получат свеж ресурс през Плана за възстановяване и устойчивост.
Кирил Петков уточни, че към министерството няма само да се прибавят звена, но и ще се вадят - например напоителните язовири, "Екоинженеринг", "Екоантрацид" и др. Любомир Каримански от ИТН предложи Министерството на труда и социалната политика да се раздели, от него да се извади "трудът" и да се прехвърли към икономическото ведомство, но идеята не бе приета.
От „Има такъв народ“ искат специална реформа в БДЖ за подобряване на качеството както на работата на железниците, така и на услугите, които предоставя.
Партиите се обединиха около идеята индустриалните паркове да се изграждат на базата на заявен интерес от инвеститори.
Предлага се също търговските вериги да си сътрудничат така че да изнасят навън български продукти.
Сред другите приоритети е разширяването на ваксинационния обхват срещу COVID. За него отново се застъпи Кирил Петков Единият от лидерите на „Продължаваме промяната“ обяви категоричното си намерение, влезе ли в управлението, да направи сериозна разяснителна кампания срещу обществото относно ваксините и хроничните заболявания. Поемат това като личен ангажимент, отбеляза Петков по време на разговорите по тема икономика с експертните групи на четирите партии, които трябва да подготвят коалиционното споразумение.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.