Шок и тъга - това бяха емоциите, които изпитвахме в Турция. Нищо не може да се сравни с това, което видяхме там, колкото и да си подготвен. Това заяви в ефира на БНТ Стефан Георгиев, експерт в Дирекция „Аварийна помощ и превенция" в Столичната община. Той беше част от екипа български спасители, които помагаха след земетресението в Турция.

Тренировките и ученията са важни, но мащабът на това нещо е унищожителен, каза Георгиев. Допълни, че ще направят анализ на пропуските, за да бъдат още по-подготвени за в бъдеще. В сутрешния блок от Турция се включи и главен инспектор Калоян Дончев от ГД "Пожарна безопасност". Той коментира, че надеждата за откриване на оцелели е намаляла, но има и чувство на удовлетвореност от помощта, която са успели да окажат.

Два екипа ще влязат в гр. Бесни за повторен оглед с уреди за търсене.

"Най-трудно се преодолява скръбта в очите на хората. Тези, които чакат около отломките с надеждата, че техен близък ще излезе жив. Това пък каза в ефира на NOVA Павлин Стефанов, член на екипа на аварийното звено към Столичната община, завърнал се от Турция. По думите му най-тежко е, когато се извади починал човек от отломките и трябва да бъде разпознат.

„Екипът ни пристигна на място в Адана за три часа. Нашата дирекция „Аварийна помощ и превенция” разполага с телескопични камери, дронове за обследване, термокамери и виброфони, които засичат звуци и викове. Помогнахме за локализирането на един човек благодарение на техниката, с която разполагахме”, заяви той. „Ние работехме в район, в който сградите са били 15-етажни. Когато такова здание се свлече, то става един етаж. Започва се отгоре надолу – къртят се бетонните отломки и се премахват”, обясни той.