Все повече власт се концентрира у премиера – с назначаването на хора със съмнителна компетенция и репутация в институциите, с директно вмешателство в работата им или с цялостното им пренебрегване
Калоян Стайков
Съществува ясна, доказана с вековете причина за разделението на властта - избягване на концентрация на твърде много власт. Причината е, че "властта има склонността да корумпира, а абсолютната власт корумпира абсолютно" (думите са на лорд Актън, макар да не е първият, който изразява подобна позиция). По същата логика институции като централни банки, пенсионни и здравни фондове, регулатори и т.н. получават независимост от управляващите заради честото вмешателство на политици в тяхната дейност с пагубни последствия. През последните години обаче в много страни, сред които и България, се наблюдава прикрито движение в обратната посока.
Ако разгледаме някои от по-нашумелите казуси напоследък, излиза, че почти всичко се решава с волята на премиера:
- решението на Министерския съвет за промяна в плана за управление на Природен парк „Пирин";
- спасяването на двете лъвчета от Разград и изпращането им в Холандия;
- подписването на Националния рамков договор за 2018 г. между здравната каса и съюзите на лекарите и зъболекарите;
- продажбата на българските активи на чешката ЧЕЗ на българската "Инерком груп", която се оказа невъзможна без държавното участие в нея.
Общото между тези събития е, че предизвикаха сериозна обществена реакция, което е повод премиерът да се намеси като спасител от последна инстанция. Какво пък толкова, ще кажете, нали проблемите се решават? Да, но с политическо решение на политически създаден проблем, при липса на доверие, че съответната институция работи в интереса на обществото - в случая Министерството на околната среда в първите два казуса, министерството на финансите и на здравеопазването - в третия, и Комисията за финансов надзор и Комисията за енергийно и водно регулиране - в четвъртия.
Например:
- протестите срещу решението на МС за Пирин се коренят в опасения, че нито то, нито законовите изисквания ще се спазват;
- напрежението около подписването на НРД за 2018 г. се дължи на това, че допълнителни средства за тази година са предвидени, но в последния момент надзорният съвет на касата отхвърля решението с три гласа "за" и пет "въздържал се" (все още няма стенограма от гласуването);
- напрежението около покупката на ЧЕЗ се нагнетява чрез подхранване на страховете, че новият собственик може да прави каквото си поиска, а регулаторите са безучастни наблюдатели.
Това е резултатът от дългогодишни слабости в работата на институциите в унисон с целенасочена политика на дискредитирането им и концентриране на все повече власт у премиера - независимо дали чрез назначаване на хора със съмнителна компетенция и репутация, дали чрез директно вмешателство в работата им или чрез цялостно пренебрегване на ролята им. По този начин обществото започва да вярва все по-малко на институциите и все повече да разчита на решения от последна инстанция - докато всички проблеми не започнат да се решават по този начин.
Този тертип на ръчно управление обезсмисля не само съществуването на независими регулатори и ресорни министерства, но и законодателната и нормативната уредба. През последните седмици сме свидетели на казуистични законодателни предложения като разширяване на правомощията на КЕВР или изменения на понятието "неизбежна отбрана" (отново по заръка на премиера). Въпреки че решението на почти всеки проблем в България се търси в законодателни промени, те са безсмислени, ако институциите не спазват законите или обществото не вярва, че го правят.
Така се връщаме към Соломоновите времена, когато царят е изслушвал и решавал проблемите на поданиците си. Намесата на премиера буквално може да спасява животи - ако въпросът с умъртвените наскоро птици от Българската агенция по безопасност на храните беше отнесен до неговото внимание навреме, това можеше да бъде предотвратено, но в своето късогледство софийският зоопарк тръгва по каналния ред и се обръща към Административен съд-София. Затова птиците са умъртвени, а двете лъвчета Масуд и Терез са спасени.