Спас Русев
Странно съвпадение или взаимна обвързаност е фактът, че винаги когато Бойко Борисов сдаде властта, някой от „собствениците" в българския футбол се оттегля. Сега едновременно бялата кърпа хвърлиха Спас Русев от „Левски" и Георги Самуилов от „Ботев". И двамата предоставиха акциите си на фенските организации, без да искат нищо в замяна. Това само потвърждава нещото, което всички знаят, но не се казва гласно - те идват да „дават пари" след поръчка „отгоре". В случая Русев беше по-заинтересован от това какво се случва с БТК, а „Левски" се оказа със задължение, от което при първа възможност той се освободи. През последните години футболните клубове станаха задължителен „придатък" в големите сделки. Индиецът Прамод Митал се оказа собственик на ЦСКА заради интересите си към „Кремиковци" и щом работите около комбината пропаднаха, бизнесменът си замина и остави футболния клуб в ръцете на Александър Томов. По-късно собствениците на сметосъбиращата фирма „Титан" Димитър Борисов и Иво Иванов получиха поръчки за почистване на няколко общини, но и ангажимента да водят ЦСКА (последствията от което бяха пагубни за клуба).
Най-ярък пример за връзката политика-спорт е престоят на Веселин Марешки в „Локомотив" (Пловдив). При идването си собственикът на верига аптеки каза, че е бил убеден за пет минути от тогавашния премиер Борисов. Г-н Марешки се оттегли почти веднага след падането на ГЕРБ от власт. Тогава беше в ход сделка на Марешки с лекарства за 10 милиона лева.
Причината за тези „назначени" собственици вероятно е голямата фенска маса, която трябва да подкрепя партиите благодетели. Но големият губещ от нездравите процеси е самият футбол. Доказателство за това са празните стадиони и провалът на българските отбори - клубни и национални на международната сцена.