Бившият сътрудник на Централното разузнавателно управление (ЦРУ) и бивш консултант на Агенцията за национална сигурност (АНС) на САЩ Едуард Сноудън  кацна на летище Шереметиево в Москва. Американецът, който е обвинен в разкриването на тайни програми за следене, пристигна в Русия, потвърди руският президент Владимир Путин, но категорично няма да бъде предаден на американските власти, изтъкна той.

Двете страни нямат споразумение за екстрадиция, обяви руският президент. На пресконференция с финландския си колега Саули Ниинистьо Путин уточни, че Русия може да екстрадира само граждани на държави, с които има договори за предаване на престъпници. "Сноудън не е извършил никакви престъпления на територията на Русия", отбеляза той.

Путин увери, че руските специални служби никога не са работили и не работят с бившия сътрудник на ЦРУ. Идването на Сноудън в Москва бе напълно неочаквано за нас, подчерта руският президент и определи всички обвинения на Съединените щати срещу страната му по въпроса като измислици и глупости.

Руският президент посочи, че 30-годишният американец остава в транзитната зона на московското летище Шереметиево, не е пресичал руската граница и не му е необходима виза за пребиваване на аерогарата. В същото време той отбеляза, че колкото по-бързо Сноудън избере дестинация, към която да продължи, толкова по-добре ще е за Русия и за него самия.

По-рано във вторник руският външен министър Сергей Лавров заяви, че Москва смята за абсолютно необосновани и неприемливи опитите Русия да бъде обвинявана, че нарушава законите на САЩ във връзка със случая Едуард Сноудън. "Смятаме за абсолютно необосновани и неприемливи опитите да бъде осъждана руската страна за нарушение на законите на САЩ и едва ли не за заговор", каза Лавров. "Той си е избрал маршрута самостоятелно. Разбрахме го също като мнозина други от медиите, той не е минавал руската граница", добави външният министър.

30-годишният Сноудън избяга в китайския специален административен район на 20 май. Съобщено бе, че той е напуснал Хонконг в неделя с полет за Москва. Никой обаче не го е виждал оттогава.

Зоната за международен транзит на московското летище Шереметиево, където е Едуард Сноудън, е мястото, където пътниците изчакват следващия полет, без да имат руска виза, но престоят е ограничен до 24 часа, посочва Франс прес.

"Изчаквайки следващия полет, транзитните пътници, които са чужди граждани, могат да останат летище Шереметиево без руска виза до 24 часа", гласи обяснение на сайта на летището.

"Пътникът трябва да има билет, издаден от въздушен превозвач за следващ полет с потвърдена резервация на мястото", се посочва в текста.

Сноудън пристигна на летище Шереметиево в неделя и следователно тази вечер значително превишава срока, указан от летището. Той имаше резервирано място в полет на Аерофлот до Хавана в понеделник и тогава изпълняваше условията за престой в транзитната зона, добавя АФП.

Държавният секретар на САЩ Джон Кери заяви от своя страна, че няма нужда от ескалиране на конфронтацията с Русия заради Едуард Сноудън.

"Ще призова просто за спокойствие и разум в момент, когато нямаме нужда да засилваме конфронтацията по един толкова основен и нормален въпрос като този, честно", каза Кери на пресконференция в Джеда, Саудитска Арабия.

Кери призова отново Русия да предаде Сноудън на Съединените щати. Става въпрос за спазване на закона, надявам се Русия да не смята, че е в неин интерес да застава на страната на беглец от правосъдието, подчерта той.

Кери призна, че руският министър на външните работи Сергей Лавров технически е прав, че Съединените щати и Русия нямат двустранен договор за екстрадиция. В същото време той припомни, че САЩ са предали на Москва седем души през последните две години без драми.

Същевременно исландски бизнесмен, свързан с Уикилийкс, съобщи, че тази сутрин са били анулирани полети на три самолета, с които е можело Едуард Сноудън, обвинен в родината си в шпионаж, да бъде отведен от Хонконг в Исландия, предаде Франс прес.

Олафур Вигнур Сигурвинсон съобщи, че самолетите са чакали в Хонконг.

В интервю за британския вестник "Гардиън" от 9 юни Сноудън заяви, че Исландия е страната, която се доближава най-много до неговите ценности за свободен и независим интернет.

До момента исландското правителство показва голяма предпазливост по въпроса. То припомни, че всеки кандидат за политическо убежище в Исландия трябва първо да подаде лично на нейна територия искането за убежище.

В четвъртък Сигурвинсон съобщи, че частен самолет е готов да отлети от Хонконг и да отведе Сноудън в Исландия. Той обаче обясни, че чака отговор от исландското правителство, за да има гаранции, че бившият консултант на АНС няма да бъде екстрадиран в Съединените щати.