Смартфон, смарткарта, таблет, андроид, айпод, айпад, айфон вече официално са част от българския език. Чуждиците, навлезли трайно в българската реч от доста време, намериха своето място и в новия „Официален правописен речник на българския език". Той включва около 90 хил. думи, като поне 10 хил. са новите лексикални единици в него, каза проф. Владко Мурдаров от Института за български език при БАН, който е и ръководител на екипа, изготвил речника. Сред новите думи в речника са всички, които навлизат в българския език заедно с новите технологии. Проф. Мурдаров обясни, че речникът е наречен официален, защото представя нормата, която трябва да се спазва в писменото общуване в публичната сфера - при оформянето на официалните документи.
„Днес оригинално българско словотворчество почти няма или в българския език почти не се създават нови думи, но пък заемаме в нашия език много чужди", коментира езиковедът. "Старали сме се да няма много терминология в речника, но пък всички термини, свързани с компютрите, са включени в него", посочи той.
„Речникът се състои от две големи части - първата е за 136-те правописни правила, а във втората част е словникът, съдържащ тези около 90,000 думи", обясни проф. Владко Мурдаров. Той отбеляза, че словникът е можело да бъде много по-голям, но са отпаднали много от думите, които днес вече са остарели и почти не се употребяват. Сред тях са "кой годе" и "кое що", които може да се срещнат някъде в литературата, но в разговорната реч почти не се използват. „В речника са включени и цели нови раздели, по препоръка на МОМН и на издателство „Просвета" сме показали как графично се оформят тестовете - къде да бъдат в тях главните букви и точките", каза проф. Мурдаров. Има и отделна част, наречена „Съчетаване на препинателните знаци", като в речника на всяка дума е отбелязано ударението, и затова той може да се използва и като правоговорен. Особено ценна е частта за оформянето на текст, в която се обяснява как се оформят заглавията и цитатите в него.
Според проф. Мурдаров съвременният българин най-много се измъчва при писането на сложните думи и заради това в речника има раздел за слятото и за полуслятото писане. Ако се допуска и слято и разделно писане, в речника думата е отбелязана със звездичка - джазбенд и джаз бенд, етномузика и етно музика, бизнесцентър и бизнес център, уебстраница и уеб страница, фолкзвезда и фолк звезда.
Павлин Димитров [email protected]