Френският производител на вече забранените гръдни импланти "Поли имплант протез" (ПИП) е използвал в производството им оцветители на гориво. Това съобщи френското радио RTL. След химическо разлагане на материалите, използвани в имплантитe, е станало ясно, че сред материалите има бейзилон, силопрен и родорсил. Всички те са индустриални продукти и никога не са тествани или одобрявани за клинична употреба. Използват се при производството на бензини като оцветители и вероятно са причинили наблюдаваното високо ниво на скъсване. Френските власти знаеха, че имплантите съдържат индустриален силикон, а не такъв с медицинско качество, но това е първият път, в който се съобщава за употребата на оцветители в петролната индустрия.
Българските медицински власти обявиха, че над 3000 българки ходят със силиконови добавки от фирмата ПИП. Всички жени, които са правили корекции на бюста си през последните години, бяха посъветвани от властите да проверят при хирурга си или в документацията на протезата какъв е видът й. Ако имплантът е от въпросната фирма, те трябва задължително да се посъветват с хирурга си как да постъпят. Вариантите са два - или
премахване на имплантите
или постоянен профилактичен контрол.
ПИП е изнасяла от некачествените импланти по целия свят, включително САЩ и Канада. Създателят на фирмата бил бивш касапин, предаде Ройтерс, цитирайки хирург, който го познавал.
Шефът на "Поли имплант протез" пробил на печелившия пазар на козметичната хирургия благодарение на конкурентните си цени. След като имплантите предизвикаха паника по цял свят, Жан-Клод Мас се покрил напълно. Ройтерс не открила за коментар и адвоката му. Компанията била създадена през 1991 г. в средиземноморския град Ла Сен сюр мер. "Никой не знае къде е Мас, той просто изчезна", казва Патрик Бараф, пластичен хирург в Париж. Докторът се запознал с него през 1981 г., но никога не използвал имплантите му заради прекалено ниските цени. "Той няма медицинско образование. Бил е касапин, месар, продавал е шунка и наденички", казва Бараф. И добавя, че цените на неговите импланти се движели около 250 евро, докато скъпите са около 1,200 евро. "Ниските цени означават и ниско качество", казва хирургът.
Според Алфред Фитуси, говорител на департамента за рака на гърдата към френската Асоциация на пластичните хирурзи, в началото качеството на имплантите било добро. След 2004-2005 г. обаче в около една пета от имплантите бил открит силикон, неотговарящ на стандартите.
ПИП прекрати производство през 2010 г., а имплантите, в които бил използван евтин индустриален, а не медицински силикон, бяха забранени и иззети от пазара. Предполага се, че около 300 хил. жени в света имат подплънки на тази фирма, като повечето са от Латинска Америка и Западна Европа. Продуктът е бил внасян и в Източна Европа. До момента едва пет българки са си сменили силикона, след като са разбрали, че е от френския, каза националният консултант по пластична хирургия доц. Димитър Евстатиев, цитиран от "24 часа".
Когато през 2010 г. гръмна скандалът, проблемът бе, че силиконовите подплънки на ПИП се пукат два пъти по-често от останалите. Във Франция ги носят 30,000 жени. При 1,000 от тях силиконът е гръмнал. Сега
шумотевицата възкръсна с нова сила
след като се оказа, че 8 жени с импланти са развили рак на гърдата, но връзката между едното и другото не е категорично установена.
Френският министър на здравеопазването Ксавие Бертран препоръча на французойките да махнат силикона. Операциите щели да бъдат финансирани от фондовете за обществено здраве, което ще струва около 60 млн. евро. Бертран каза, че махането на изкуствените гърди е превантивна мярка и не е спешно. Великобритания, където има поне 40,000 жени с продукти на ПИП, пък обяви, че няма да последва френските препоръки, тъй като нямало доказателства нито за връзка с раковите заболявания, нито с риска от спукване.
Междувременно Интерпол заяви, че възнамерява да арестува Жан- Клод Мас. Неговата снимка вече се появи в сайта на международната полицейска организация и там той е отбелязан като издирван в Коста Рика за "нарушения срещу здравето и живота".