Сирийските бунтовници продължават със светкавичното си настъпление, докато подкрепяните от Русия и Иран правителствените сили на Башар Асад отчаяно се опитват да укрепят разпадащите се фронтови линии в опит да спасят 24-годишното управление на президента.
След нахлуването на бунтовниците в Алепо преди седмица, контролът на Башар Асад върху територията на Сирия се разпада с шеметна скорост, докато бунтовниците превзеха поредица от големи градове и се надигнаха на места, където бунтът отдавна изглеждаше приключил.
Освен превземането на Алепо на север, Хама в централната част на Сирия и Дейр ал Зор на изток, бунтовниците се надигнаха и в южната част на Сувейда и Дераа. Те обявиха, че са поели контрола над двата града и публикуваха видеоклипове, показващи как празнуват своята победа.
Сирийската армия заяви, че извършва въздушни удари около Хама и Хомс и признава, че опитва да се позиционира около Дераа и Сувейда.
Скоростта, с която бунтовниците напредват в Сирия, изуми арабските столици и породи страхове от нова вълна на регионална нестабилност. Катар обяви в събота, че развитието на събитията застрашава териториалната цялост на Сирия.
Представители на западните държави в Сирия признават, че сирийската армия е в трудна ситуация и изглежда неспособна да спре настъплението на бунтовниците. Досега Асад разчиташе на съюзници, за да покори бунтовниците. Руски военни самолети бяха използвани за бомбардировки, а Иран изпрати свои съюзнически сили, включително ливанската Хизбула и иракската милиция, за да подпомогнат сирийските военни.
В момента Русия е съсредоточена върху войната в Украйна, а ръководството на Хизбула беше унищожено тази година в изтощителна война с Израел. В петък Русия призова своите граждани да напуснат Сирия.
Иран започна евакуация на семейства на дипломати от Сирия. Хизбула изпрати някои свои части в Хомс в петък, но всяко по-значително разполагане на сили би рискувало да бъде изложено на израелски въздушни удари. Израел е атакувал два гранично-пропускателни пункта между Ливан и Сирия в петък, съобщи Ливан.
Подкрепяните от Иран иракски милиции са в повишена бойна готовност, като хиляди тежко въоръжени бойци са готови да се разположат в Сирия, но все още не са получили заповед да преминат границата.
Ирак не се стреми към военна намеса в Сирия, каза правителствен говорител в петък, което бе лош сигнал към Асад.
Иран, Русия и Турция, която е основният външен поддръжник на бунтовниците, ще се срещнат в събота, за да обсъдят кризата в Сирия.
На този фон Русия и Иран започнаха да се отдръпват. Според източници на The Wall Street Journal, семейството на Асад вече е изведено извън Сирия – в Обединените арабски емирства (ОАЕ), но диктаторът засега остава в страната.
Иран започна да евакуира военните си командири и военния си персонал от Сирия, предаде The New York Times. Сред евакуираните са дори висши командири на бригадите Ал Кудс на Иранската революционна гвардия.
Русия започна изтегляне на ракетни ПВО системи С-400 и С-300 от руската авиобаза "Хмеймим" в Латакия към тази в пристанищния град Тартус.
Битката за Хомс
Бунтовниците обявиха, че вече са "до стените" на Хомс, след като превзеха последното село в северните му покрайнини късно в петък. Подчинените на Асад въоръжени милиции са започнали да създават контролно-пропускателни пунктове.
"Те изпращат съобщения до хората да се придържат към реда, както и да не очакват Хомс да бъде превзет лесно“, каза жител на града, цитиран от Ройтерс.
Ако Хомс бъде превзет, правителството в Дамаск ще загуби достъп до крайбрежната крепост на малцинствената алавитска секта на Асад, до военноморска база и военновъздушна база на руските съюзници там.
Бунтовниците извън Хомс бяха подложени на интензивна бомбардировка през нощта и военните и техните съюзници се опитваха да се окопаят за защита на града, казаха и двете страни. Сирийски военен офицер каза, че е имало затишие в боевете в събота сутринта след нощ на интензивни въздушни удари срещу бунтовниците.
Коалицията от бунтовнически фракции, която включва ислямистката група Хаят Тахрир ал-Шам, отправи последен призив към силите, лоялни на правителството на Асад в Хомс, да се предадат или дезертират.
Преди настъплението на бунтовниците хиляди хора избягаха от Хомс към крайбрежните райони Латакия и Тартус, които са крепости на правителството, казаха жители и очевидци.
"Хомс е ключът. Ще бъде много трудно за Асад да устои, но ако Хомс падне, главната магистрала от Дамаск до Тартус и крайбрежието ще бъдат затворени, отрязвайки столицата от Алауитските планини“, каза Джонатан Ландис, специалист по Сирия в Университета на Оклахома.
"Сирийската армия няма да се бие. Никой не иска да умре за Асад и неговия режим“, добави той. Превземането на Дераа и Сувейда на юг може да позволи съгласувано нападение срещу столицата, седалището на властта на Асад, казват военни източници, цитирани от Ройтерс