Хартиените мерки на българските власти срещу прането на пари продължават да не работят. Докато служебното правителство се опитва да отчете, че напредва по изваждането на България от сивия списък за пране на пари на FATF, чуждите служби вадят реални случаи на разбити международни мрежи, в които често се оказва, че има и българска връзка. Така е и с мащабното международно разследване "Операция: Дестабилизация", ръководено от Националната агенция за борба с престъпността (NCA) на Великобритания, чиито резултати бяха обявени в сряда. В него се открива фирма, регистрирана в София, а една от ключовите компании в разкритата мрежа се рекламира, че работи в 11 държави, сред които и България, показа проверка на Mediapool.

Лондон: Това е най-голямата операция срещу прането на пари от години 

Британската служба съобщи, че е реализирала "най-значителната операция срещу изпиране на пари", която е предприемана през последните няколко години. В нея са участвали също Службата OFAC към финансовото министерство на САЩ, Федералното бюро за разследване на САЩ, Централната дирекция на съдебната полиция на Франция и ирландската полиция Гарда. В операцията са се включили и властите на Обединените арабски емирства.

По случая са санкционирани и арестувани лица, за които се твърди, че стоят зад руска мрежа за пране на пари на стойност милиарди долари, използвана от наркодилъри, финансови престъпници и чуждестранни шпиони. Разследващите твърдят, че са разбили две мрежи, известни като Smart и TGR, чиито дейности по изпиране на пари обхващали 30 държави. Предполага се, че те са улеснявали заобикалянето на санкциите срещу Руската федерация в полза на руските елити.

Паралелно на разкритията на британската служба американското финансово министерство (служба OFAC) санкционира основните замесени лица. Според разследването начело на мрежата Smart е била Екатерина Жданова, която миналата година е била санкционирана от OFAC за това, че е помагала на групи, занимаващи се с изнудване, да получават и изпират незаконни средства. Твърди се, че тя е работила заедно с шефа на TGR Джордж Роси (също известен като Юри Максаков), чието местонахождение не е известно. Вторият в командната верига след Роси е Елена Чиркинян, а много компании от мрежата TGR Group са ръководени от Андрейс Браденс (Andrejs Bradens) - мъж с латвийско гражданство, който има фирма, регистрирана в София, показва справка на Mediapool в Търговския регистър. 

Българската следа 

Българска следа се открива по две линии.

Първата е, че една от основните компании в мрежата TGR - "TGR Partners", която е санкционирана от OFAC, се рекламира в сайта си tgr.partners, че работи в няколко държави, сред които и България. Останалите са САЩ, Канада, Великобритания, Латвия, Люксембург, Обединени арабски емирства и Сингапур. На Балканите "TGR Partners" работят не само в България, но също в Черна гора, Турция и Кипър, твърди уебсайтът на компанията. Според него тя предоставя елитни финансови услуги, управление на проекти, инвестиционни и правни услуги за физически лица и корпорации по целия свят.

Според OFAC Джордж Роси е основател на "TGR Partners", където партньор е Елена Чиркинян.

Българската фирма на другото основно лице в схемата - латвиецът Андрейс Браденс, се казва "Груп Уан Интернешънъл" ЕООД (преименувана от "Глоубъл Уан Интернешънъл"). Тя е създадена през 2018 г., като предметът ѝ на дейност е посредничество в сферата на търговията с машини, промишлено оборудване, електрически компоненти, кораби и самолети, както и организиране на бизнес пътувания и др. От самото начало едноличен собственик на дружеството е Андрейс Царенокс, което според Националната агенция за борба с престъпността (NCA) на Великобритания е другото име, под което стои същото лице Андрейс Браденс. В българските регистри двете имена се водят под един и същ номер на чужденец.

През октомври 2023 г. компанията на бизнесмена е включена в регистъра на НАП на неизрядните длъжници с неплатен дълг от 1.3 млн. лв.

Mediapool се свърза с бивша българска счетоводителка на "Груп Уан Интернешънъл". "Да, те бяха при нас. Но скоро след това ние отказахме да ги обслужваме и отдавна не са наши клиенти", каза жената, пожелала анонимност. По непотвърдена информация на Mediapool до отказа се е стигнало поради съмнения, че нещо не е наред с дружеството. Получавали се пари, без срещу тях да стоят фактури и документи за реална дейност, например транспортни документи и др. В крайна сметка обаче "Груп Уан" функционира като българска фирма и до ден днешен и не е посочена в санкционния списък на OFAC.

"Браденс, който също отговаря на името Андрейс Царенокс, в сряда беше санкциониран от Министерството на финансите на САЩ за неговата роля в мрежа за пране на пари, за която Националната агенция за борба с престъпността на Великобритания заяви, че е използвана, за да "финансира руски шпионски операции", както и да подпомага европейските кокаинови крале", коментира в публикация от четвъртък "Файненшъл Таймс".

Според украински регистри, прегледани от "Файненшъл Таймс", турска компания, притежавана от Браденс (Altair Lojistik Ve Ticaret), е сключила договор за $23.4 млн. през март тази година с "Укрхидроенерго" - най-голямата ВЕЦ компания в Украйна. Предметът на договора е бил осигуряване на кабели и друго оборудване за изграждане на подземни механизми за защита на ВЕЦ "Днепър" от руските въздушни атаки, съобщи "Файненшъл Таймс" в четвъртък.

Браденс не е отговорил на запитването на британския вестник. Mediapool потърси бизнесмена на мобилния телефон на неговата българска компания, но той беше изключен.

В началото на дейността на "Груп Уан" за кратко управител на компанията (до юни 2019 г.) в Търговския регистър се води руският гражданин Максим Викторович Бурмицкий, който към днешна дата участва в няколко български фирми. Една от тях е "Грийн лайт бизнес консулт", която предлага "пълен спектър от юридически услуги", включително за релокация на чужд бизнес към България. Според актуална новина на сайта на компанията българските паспорти са сред 15-те най-желани в света.  

Арестувани са 84 души 

"С точки по целия свят, TGR Group е широка мрежа за избягване на санкции и пране на пари, която работи за прикриване на незаконните дейности на своите клиенти, включително чрез използване на цифрови активи, като Tether", посочва OFAC.

Като цяло операция "Дестабилизация" идентифицира предполагаемите ръководители на мрежите за изпиране на пари и доведе до ареста на 84 души, както и до изземването на над 20 млн. паунда в брой и криптовалута, заявиха представители на британската агенция за борба с престъпността, цитирани от "Гардиан".