Волен в пълен блясък – минути след като е понабил продавачка, полицаи и минувачи
Прокуратурата поиска да се свали депутатският имунитет на лидера на „Атака" Волен Сидеров и на заместника му Десислав Чуколов заради екшъна, в който двамата участваха миналия петък вечерта в центъра на София.
Скандалът започна около 22 часа, когато активисти от „Атака", водени от лидера си, видимо почерпен, обсадили магазинче за алкохол на ул. „Раковски" 112. Убедени, че в него се продават наркотици и цигари без бандерол, те извикали полиция и забранили на хората да пазаруват от него. В този момент мъж и жена искали да си купят цигари. Сидеров хванал жената за ръката и избил телефона ѝ. От Театралната академия излезли много хора и станал скандал. След това на мястото пристигнала полиция, като според очевидци цели 22-ма униформени, подкрепени с 6 патрулки и един бус, не успели да усмирят Волен и компания. Нещо повече - на единия от полицаите Сидеров ударил шамар, а друг започнал да стиска по врата. На мястото на инцидента пристигнали и шефът на СДВР Младен Маринов, и главният секретар на МВР Георги Костов. Сидеров се нахвърлил и върху Маринов, настоявайки той да се легитимира, но главсекът му отказал, се вижда от записите от екшъна. На изпроводяк Сидеров обижда полицаите на лайно.
„Категорично мога да заявя, че двамата бяха във видимо нетрезво състояние. Лично видях как Сидеров удря под кръста един оператор." Това заяви Тодор Лазаров, студент от НАТФИЗ. Той е станал свидетел на целия спектакъл на лидера на „Атака" и компания. „Отидох до клекшопа, а там бяха Волен Сидеров и Десислав Чуколов. Те ми казаха, че магазинчето не работи и ми забраниха да си купя бира. Аз отидох до „Билла" и когато се върнах, циркът беше започнал. Двамата провокираха непрекъснато чрез обиди и закани. Чуколов удари през ръката собственичката на магазинчето, мъжа й, мен, един друг човек и на финала офицера от полицията. Лично с очите си видях пет удара от негова страна", твърди Лазаров.
Сидеров е подсъдим в дело за хулиганство заради инцидента на летище Варна от миналата година. По време на полета от морската ни столица към София възникнал скандал между Сидеров, депутати от „Атака" и френската дипломатка Стефани Дюмортие. Ситуацията не се успокоила и след като самолетът се приземил, пасажер направил забележка на атакистите, а на летището Сидеров ударил полицай.
Това не е единственият подобен случай, в който се Сидеров или членове на неговата партия се замесват. През пролетта на миналата година мъж твърдеше, че е бил тормозен от политика в столичен ресторант. Политици от „Атака" крещели в лицето на мъжа въпроси дали ще гласува за партията им, а накрая той бил и физически нападнат.
Може би най-известен обаче е скандалът от септември 2013 г., когато Сидеров и членове на партията му вилняха в белгийски ресторант. Към края на вечерта, недоволни от обслужването, те се държали агресивно, а накрая опитали да си тръгнат, без да си платят сметката.
През 2010 г. Сидеров участва в друг „самолетен" скандал. По време на полет от София до Франкфурт той обиждал персонала. Заради инцидента във въздуха при кацането на самолета бил посрещнат от полицаи, които обаче също били обиждани от българския политик. Германската прокуратура започна разследване, което впоследствие беше прекратено.
„Атака" отвръща - поиска имунитета на Цацаров „Атака" стартира процедура за отстраняване на главния прокурор Сотир Цацаров, съобщиха от националистическата формация. Това стана веднага след като държавното обвинение внесе искане в деловодството на Народното събрание за сваляне на депутатските имунитети на лидера на партията Волен Сидеров и на Десислав Чуколов заради техните хулигански прояви. Според Конституцията на Република България процедура по отстраняване на главния прокурор може да стартира, ако бъдат събрани подписите на 1/4 от народните представители. След това искането може да бъде внесено при президента Росен Плевнелиев. Мотивът за искането на „Атака" е „системно неизпълнение на служебните задължения" от страна на Цацаров. От партията обявяват още, че ще представят на парламента „десетки случаи, в които прокуратурата на Република България не си е свършила работата". Освен това от „Атака" възнамеряват да сезират 1/5 от Висшия съдебен съвет за основания за сваляне на имунитета и разследване на Цацаров за престъпление по чл. 308 от Наказателния кодекс. Текстът му гласи: „Който състави неистински официален документ или преправи съдържанието на официален документ с цел да бъде използван, се наказва за подправка на документ с лишаване от свобода до три години." |



