Въпреки категоричните заявки на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ, че няма да подкрепят кабинет една на друга, по време на лидерска среща на двете коалиции, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов показа, че е готов да направи крачка назад.
Представители на двете формации се събраха в парламента, в търсене на консенсус по важни теми, които може да реши 49-ото НС.
Борисов поиска от ПП-ДБ да представят състав на проектокабинет, който биха предложили в рамките на втория мандат, за да може ГЕРБ-СДС по-лесно да прецени как да действа с първия мандат.
„Нестандартна е ситуацията, затова са нестандартни предложенията, нестандартни са и решенията. В случая първият и вторият са без значение. Дали е първият мандат, или вторият, няма значение, важното е да има работещо правителство. С господин Петков сме си простили, така че нищо в нашите взаимоотношения не възпрепятства каквото и да е било, да свършим хубава работа. Ако вие предлагате кабинет и ние го харесаме, това е друга тема на разговор. Ако сте водили разговори с другите партии, и това също трябва да ни го кажете“, заяви Борисов.
От ПП-ДБ отговориха, че е важно да се уточнят политиките, които да свърши правителството, а после да се говори за неговия състав.
Асен Василев предложи двете партии да работят по управленска програма, като за целта и двете формации ще трябва да се допитат до своите органи.
Борисов постави въпроса за неотложното приемане на Бюджет 2023.
Съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков повтори, че ПП-ДБ не може да подкрепи правителство на ГЕРБ.
„Но сме готови да говорим и да видим в рамките на отговорното поведение какво може да постигнем като политики, особено по темата на бюджета. За нас е важно да бъде постигнат 3% дефицит без вдигане на данъци и съкращаване на социалната програма. Отворени сме да говорим за други секторни политики – като енергетика, съдебна реформа. Отзовахме се на тази среща, за да говорим за тези реформи. Наясно сме, че трябва да говорим за бюджет, и то отговорно“, каза Петков.
Томислав Дончев от ГЕРБ заяви, че постигането на 3% дефицит не е въпрос на технически детайли, а изисква и някои нелицеприятни реформи и попита има ли мнозинство, което да подкрепи тези реформи.