Ще изпраща ли НАТО армия в Украйна? Този въпрос дойде на дневен ред, след като от Кремъл обявиха това намерение като "Трета световна война".

В Русия обърнаха внимание на изявлението на френския президент Еманюел Макрон за възможно изпращане на западни сухопътни сили в Украйна, съобщи прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков.

"Ако това се случи, ще трябва да говорим не за вероятност, а за неизбежност на пряк сблъсък между Русия и НАТО," каза Песков.

Последваха и други лидери, сред които и президента на България Румен Радев, който заяви, че "Изпращането на войски от страна на НАТО в Украйна ще доведе до глобален конфликт".

Още рано през деня от НАТО обявиха, че никога не са имали такива планове. Това заяви генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг, цитиран от "Асошиейтед прес".

Столтенберг посочи, че съюзниците от НАТО предоставят безпрецедентна подкрепа на Украйна. "Правим това от 2014 г. и го правим още повече след пълномащабната инвазия. Но няма планове за бойни части на НАТО на място в Украйна", категоричен бе той.

Като изключи възможността за военни действия на НАТО, Столтенберг заяви, че "това е война на агресия от страна на Русия срещу Украйна, грубо нарушаваща международното право. Съгласно международното право Украйна, разбира се, има право на самоотбрана и ние имаме право да ги подкрепим в отстояването на това право".

Преди посещението си в Париж в понеделник, където високопоставени служители от над 20 държави обсъдиха варианти за увеличаване на помощта за Украйна, министър-председателят на Словакия Роберт Фицо отбеляза, че някои страни обмислят дали да сключат двустранни споразумения за изпращане на войски в Украйна, за да ѝ помогнат да се отблъсне руската инвазия.

Фицо уточни, че правителството му не планира да предложи изпращане на словашки войници, но не предостави подробности за това кои държави може да обмислят подобен ход нито какво ще правят войските в Украйна.

Председателят на словашкия парламент Петер Пелегрини също заяви, че Словакия няма да разполага войски в Украйна.

Чешкият премиер Петр Фиала отказа коментар преди да замине за Париж, заявявайки, че лидерите се срещат, за да обсъдят възможните варианти. Той обаче подчерта, че "Чехия със сигурност не иска да изпраща свои войници в Украйна".

Полският премиер Доналд Туск също заяви пред "Ройтерс", че вариантът с изпращане на войски не се разглежда от правителството.

"Убеден съм, че трябва да развием пътищата на подкрепа, по които поехме след агресията на Русия", заяви Фиала на пресконференция заедно с Туск на среща в Прага днес.

"Вярвам, че не е необходимо да започваме други методи", посочи още Фиала и допълни, че настоящият фокус е върху военната помощ, както и върху хуманитарната и икономическата подкрепа.

На свой ред Туск подчерта: "Полша не планира да изпраща свои войски на територията на Украйна".

"Смятам, че днес не трябва да спекулираме дали ще има обстоятелства, които да променят тази позиция", заяви той.

Страните от НАТО и ЕС се споразумяха, че няма да изпращат войски в Украйна. Това заяви и германският канцлер Олаф Шолц по време на посещение в град Фрайбург им Брайсгау.

"Отново, като част от добра дискусия, обсъдихме, че това, за което се разбрахме от самото начало, важи и за бъдещето, а именно, че няма да има сухопътни войски и войници на украинска територия, които да бъдат изпращани там от европейски държави или страни от НАТО", каза канцлерът, цитиран от ТАСС. Той определи като "много важна стъпка напред" това, че има такова разбиране сред западните страни. Канцлерът нарече мнението на Запада по този въпрос "много единодушно".

Френският президент Еманюел Макрон по-рано посочи, че изпращането на западни войски на място в Украйна не трябва да се изключва в бъдеще, предвид продължаващата вече трета година инвазия на Русия.

НАТО като съюз предоставя на Украйна само несмъртоносна помощ и подкрепа като медицински консумативи, униформи и зимно оборудване. Някои страни членки обаче изпращат също оръжия и боеприпаси. Всяко решение за изпращане на войски ще изисква единодушна подкрепа от всички страни членки на Алианса.