След месеци еуфория и големи очаквания през тази година сгъваемите смартфони най-сетне започнаха да стават реалност. Тази реалност обаче се оказа малко по-горчива и охлади ентусиазма, а проблемите на Galaxy Fold на Samsung доведоха дори и до отлагането на продажбите на модела. Всичко това изглежда като предначертаване на края на амбициозните сгъваеми устройства, но така ли е наистина? Сгъваемите смартфони са блян на индустрията от години. Компаниите отделят доста време и ресурси в тяхната разработка и действително постигнаха доста, като очакванията са, че ще има още модели, които ще се появят през тази година.
Първоначално всичко изглеждаше доста атрактивно
и за потребителите. Все пак кой не би искал да има удобно и компактно устройство, което е лесно за пренасяне и с едно движение може да се разгъне и да стане по-голямо и практично за работа. Ясно беше, че цената на тези устройства в началото ще бъде висока. Тя обаче се оказа доста по-висока и от най-смелите прогнози. Galaxy Fold е на цена от 2000 долара и нагоре в зависимост от версията. А Mate X на Huawei е още по-скъп – 2600 долара. Това направи тези устройства далеч от достъпни за масовия потребител. Компаниите побързаха да успокоят потребителите и да кажат, че това все още е нова технология и е нормално тя да бъде скъпа, но с времето ще поевтинее и сравнително скоро ще има модели с по-достъпни цени. Високата цена на първите модели обаче допълнително вдигна очакванията към тези устройства. Те може и да са първата пазарна версия на нова технология, но при подобна цена очакванията от тези, които могат да си я позволят, ще са много високи.
Реалността обаче е по-различна
През тази седмица Samsung обяви, че отлага старта на продажбите на Galaxy Fold. Причината е поредицата от съобщения за повредени тестови устройства, които са били изпратени до много медии. Броят на повредените устройства остава неизвестен, но със сигурност се оказа достатъчно голям, за да предизвика голям отзвук. При това не става дума за един и същ проблем. Тествалите устройствата съобщиха за поне три различни причини за сериозното или пълното увреждане на смартфона. Samsung отделно обяви, че някои от върнатите тестови устройства са имали и следи от падания. Всичко това показва, че Galaxy Fold има слабости, които трябва да бъдат отстранени. Samsung обяви същото и отложи продажбите, докато не направи нужните подобрения в качеството на устройството. Очакваната първосигнална реакция е, че "сгъваемите смартфони бяха дотук". Дори и в някои специализирани издания имаше подобни коментари, че провалът на Galaxy Fold слага край на тази пазарна ниша и никой няма да иска да си купи подобно скъпо, но чупливо устройство. Други сравниха сгъваемите смартфони с 3D телевизорите – много големи очаквания, но накрая са нищо особено. Въпреки това има известни разлики. При сгъваемите телефони действително има доза практичност и полезност. Освен това не се изискват жертви от потребителя, т.е. да носи допълнителни аксесоари или да чака дълго време за подходящо и съвместимо съдържание. А тествалите здрави бройки на Galaxy Fold съобщиха, че телефонът действително може да работи добре и има какво да предложи от гледна точка на практичност и софтуер. Краткият опит на Vesti.bg с ранна версия на Mate X на Huawei също показва, че този тип устройства имат голям потенциал. Покрай целия шум около сгъваемите телефони липсва името на Apple – компанията, която създаде днешната интерпретация на смартфона и го превърна в пазарен хит. Този път Apple извади късмет. Компанията традиционно не бърза да представя нови продукти. Затова често е обвинявана, че изостава от останалите и губи пазар, защото не предлага най-новите технологии. Ако Galaxy Fold нямаше проблеми и отзивите бяха само положителни, то Apple отново щеше да бъде критикувана, че пак е пропуснала момента да поведе пазара и пак разчита само на старите си постижения.
Смартфоните от висок клас вече са само за избрани.
Но тъй като Galaxy Fold подчерта основното притеснение към сгъваемите телефони, а именно здравината им, сега Apple е хвалена от мнозина, че умело и търпеливо разработва своята версия на подобно устройство, не бърза и чака технологията да се усъвършенства достатъчно, преди да се впусне в нея. И действително, засега очакванията са, че сгъваем телефон може да има от Apple най-рано през следващата година, ако не и по-късно. Проблемите на Galaxy Fold най-вероятно няма да сложат край на този тип телефони. Те са неизбежна стъпка от еволюцията на мобилните устройства. Случилото се с Galaxy Fold по-скоро ще доведе до стягане на редиците. Сега всички производители осъзнават, че не трябва да прибързват. Отзивите показват, че все още има интерес към тези устройства, но очакванията на всички са, че те ще работят дори на по-високо ниво от сегашните топ смартфони. А това означава, че вероятно част от очакваните модели ще се забавят, като доста компании със сигурност ще използват уязвимостта на Samsung, за да рекламират своите алтернативи. Така че сгъваемите смартфони все още не са се запътили към своя край. Те може да позабавят своя очакван бърз възход, но няма да се откажат.