Над хиляда души се събраха в събота на поредния български събор за сънародниците ни от североизточните щати. Организатор беше Българският културен център за Пенсилвания, Ню Джърси и Делауеър. И този път мястото беше Поланка парк във Филаделфия, на която винаги се извива дълго кръшно хоро.

За щастие и времето се усмихна

на българите в района, а веселбата не спря до късно през деня. „Тук през последните няколко дни непрекъснато имаше бури, дъждове, даже предупреждение за торнадо“, казва Сирма Куцакис, представител на организаторите. „Времето обаче ни пощади за събора. Даже след това в 10 часа вечерта валя пак, но по време на събора времето беше прекрасно и хората не искаха да си тръгват“, разказва тя. „Много хора коментираха, че това е най-хубавият събор досега“, споменава още Сирма и го отдава на добрата организация, за която са помогнали много доброволци. Ентусиазирани да водят програмата бяха Боряна Георгиева и Бейли Георгиева, майка и дъщеря. Участие взеха училище „Децата на България“, Ню Джърси, с рецитал от песни и стихотворения, танцов ансамбъл „Босилек”, Ню Йорк, танцов ансамбъл „Горана-джуниър“ при училище „Хр. Ботев“ в Ню Йорк, танцова група „Еделвайс“ към училище „Родина“ в Стродсбърг, Пенсилвания

,

училище „Родна реч“ от Харисбърг с изпълнение на песента "Катерино моме" и солист Михаела Христозова. За първи път на сцената се представи фолклорен клуб „Aлгара“ от Ню Джърси с художествен ръководител Галина Сахарова.

Интересно бе и участието на фолклорния клуб при гимназия „Принстън“ в Ню Джърси, чийто основател и хореограф е тийнейджърката Мишел Василев. От по-известните състави публиката видя танцова група „Пендари“ към училище „Христо Ботев“, гр. Вашингтон. За доброто настроение на публиката допринесоха още DJ Ивайло Христов, „101 каба гайди и тъпани“ с художествени ръководители Кирил Кетев – гайда, и Мерсид Мустафоф–Семката – тъпан, както и Генадий Лазаров със своя акордеон. Гост беше и „живият“ Ботев (Искрен Красимиров), с когото желаещите можеха да се снимат и да разговарят за прожектирания му филм за поета революционер. Не бяха за изпускане и кръжоците за правене на кукерски маски със Севдалин Семов, както и този за дърворезба с Таня Ангелова. Ангел Колев пък представи български книги. Специално за дамите имаше и щанд с бижута, както и такъв с екологични сапуни. Вкуснотиите за почерпка бяха осигурени от няколко различни вендора. Наскоро Българският културен център за Пенсилвания, Ню Джърси и Делауеър обяви идеята си за закупуване на собствена сграда или земя, за което в момента тече набиране на средства.