Близо 2 милиона смъртни случая повече от обичайното са регистрирани в Китай през двата месеца, след като властите премахнаха своите ограничения за „нулев Covid“, установи проучване в САЩ, което противоречи на официалните данни от Пекин.
Изследователите изчисляват, че е имало 1,87 милиона повече смъртни случая от всички причини сред хора на 30 и повече години от декември 2022 г. до януари. Те са наблюдавани във всички провинции на континентален Китай, с изключение на Тибет и са предимно сред възрастни хора.
Стриктните политики на Китай за нулев Covid, които включваха масови тестове, затваряне на граници и разширени локдауни в цели градове, сведоха случаите на Covid и смъртните случаи до минимум през по-голямата част от пандемията. Но когато правителството внезапно премахна ограниченията през декември след редки масови протести в цялата страна, вирусът се отприщи върху 1,4 милиарда души, които почти не са били изложени на него.
Получената вълна от силно трансмисивния вариант омикрон, доведе до огромно увеличение на хоспитализациите и смъртните случаи, които експертите твърдят, че не са докладвани от властите. Те посочиха доказателства, както и сателитни изображения, показващи засилена активност в крематориуми и погребални домове.
Числото от 1,87 милиона е много по-високо от официалните данни от Китай, според които
около 60 000 смъртни случая, свързани с Covid, са регистрирани в здравни заведения
от началото на декември 2022 г. до 12 януари.
Също така е в съответствие с оценките на други изследователи, включително проучване от Zhanwei Du от Университета на Хонконг и Лорън Ансел Майерс от Тексаския университет в Остин, които установиха, че Covid може да е убил повече от 1,4 милиона души в Китай от 16 декември 2022 г. до 19 януари.
Оценката от публикуваното проучване се базира на некролози, публикувани от три китайски университета за настоящи и пенсионирани служители, както и търсения в Baidu, популярна китайска интернет търсачка, за думи като „кремация“ и „погребение“.
„Нашето проучване на свръхсмъртните случаи, свързани с премахването на политиката за нулев Covid в Китай, определя емпирично получена референтна оценка“, пишат изследователите. „Тези констатации са важни за разбирането как внезапното разпространение на Covid-19 сред населението може да повлияе на смъртността.“
Проучването наистина изглежда „близко до действителните данни“ въз основа на наличните досега изследвания, каза Джин Донг-ян, вирусолог от университета в Хонконг. Начинът, по който проучването оценява данните, не е „научно точен“, но въпреки това е „обективен“ и „полезен“ опит, добави Джин.
Джин каза, че действителните данни може да са с няколко процентни пункта по-ниски или по-високи от оценките на проучването. Служителите на университета, използвани като еталони в проучването, повечето от които са интелектуалци, живеещи в градовете, може да се характеризират с по-силно съзнание за самоподготовка, по-висок процент на ваксиниране и по-достъпни ресурси за здравеопазване, каза Джин.
Това може да се компенсира, тъй като те също може да са били по-склонни да имат основни здравословни проблеми, отколкото останалите хора, добави Джин.
„Най-добрият подход би бил страната да бъде честна и прозрачна, разкривайки всичко точно както беше направено през предишни години като 2018 и 2019 г.“, каза Джин.
Като цяло Китай е докладвал на Световната здравна организация за по-малко от 122 000 смъртни случая, свързани с Covid. Съединените щати, за сравнение, отчитат повече от 1,1 милиона смъртни случая, свързани с пандемията.
Китайските служители отричат, че са скрили данни за Covid от международната общност, обвинявайки САЩ, СЗО и други в политизиране на пандемията. Те казват, че все още анализират свръхсмъртните случаи и ще имат по-пълна картина за броя на смъртните случаи от Covid на по-късна дата.