До 15 ноември предстои да се изясни моделът за електронното гласуване. Преди да се приложи в реални условия на местните избори през есента на 2019 г., моделът ще бъде тестван публично пред Централната избирателна комисия (ЦИК) и медиите в началото на ноември 2017 г. Проектът струва близо 1,5 млн. лв. и се финансира чрез еврфондовете, съобщава mediapool.
Основната цел е внедряването на електронно дистанционно гласуване при провеждането на всички видове избори - президентски, парламентарни, за евродепутати и местни, пише в заданието за обществената поръчка. Крайният срок за изпълнението на проекта е 31 декември 2018 г.
Избраният изпълнител трябва да проучи добрите световни практики и да даде препоръки как да бъде изградена българската система за електронно гласуване. Той има задължението да направи и три симулации за дистанционно електронно гласуване на предложения от него модел. Например в изборите участват измислени партии като „Заек" и „Морков" и ще се тества как ще проработи моделът, обясни образно Ива Неделчева, експерт „Информация и публичност" по проекта. Ако издържи безпрепятствено теста, моделът ще послужи за основа за изработването на техническото задание за реализацията на втората фаза на проекта - внедряването на самата система.
С европари вече беше направена система за е-гласуване, която трябваше да се тества на референдума дали да се строи или не АЕЦ "Белене". Системата обаче не заработи.
Основният проблем пред електронното гласуване си остава липсата на е-идентификация за българите. Освен забавянето на електронните лични карти е необходимо да бъде изградено единно звено за контакт, т.нар. система SPOC, което гарантира задължителния обмен на информация относно сигурността на документите. Срокът за изпълнение на това европейско изискване беше до края на май 2012 г., но и до момента остава неизпълнено, заради което Европейската комисия заведе дело срещу България в Съда на ЕС.