Български доброволци отпътуваха към пострадалите от земетресението в Турция региони.
Те са част от Националната асоциация на доброволците и отрядите им реагират при бедствия и аварии. Доброволците ще помагат при издирването на оцелели, както и при разчистването на руините от рухналите сгради.
По информация на спасители само в град Газиантеп, към който доброволците се отправят, има население от 2 млн. души и над 1700 сгради. Очаква се екипът от спасители да пристигне най-рано в сряда преди обед, съобщава NOVA.
България е първата държава от Европейския съюз, която изпрати помощ към Турция. Екипите направиха няколко курса с военните самолети „Спартан”. Страната ни изпрати и система за издирване. На терен ще работят доброволци, планински спасители и следови кучета.
„Нашата задача е чрез групата за спасяване с кучета да се опитаме на места, които от турския Червен полумесец ни посочат за претърсване и вероятно има все още живи.
Да направим, така че да локализираме тези места, да подадем информацията къде точно трябва да се търси”, заяви Емил Нешев, директор на ПСС.
Георги Влайков е участвал в редица мисии за спасяване на блокирани хора в снежни капани, след наводнения и горски пожари. За първи път сега ще помага на бедстващи при земетресение.
„Ще участвам в мисията по търсене и спасяване на оцелели.
Ще влизаме в сгради, за да ги търсим. Ще може и медицинска помощ да оказваме.
Има риск”, каза той.
Парамедикът тръгва с единствената у нас офроуд линейка, която е оборудвана да оказва медицинска помощ в труднодостъпни терени.
„Имаме дефибрилатор, кислородна маска, шини при счупвания, носилка, превързочни материали”, посочи Влайков. Доброволци от Аварийно спасяване Пловдив също заминават за Турция. Той обясни, че става дума за 28 души от пет доброволни асоциации.
"Имаме медицинско оборудване, спасителна техника, пътуваме с 4 буса и 2 високопроходими автомобила, част от тях е и офроуд линейка. Можем да окажем помощ при издирване, спасяване и медицинска помощ. Има вероятност да има хора, останали в здравите кухини на сградите. Има случаи, при които до 5-ти ден се намират хора", каза още Влайков.
Голяма част от доброволците, които се отправиха към Турция, преди 5 години са преминали обучение в южната ни съседка как да търсят и спасяват затрупани хора при земетресение. Сега обаче рискът за собствените им животи е огромен, защото докато издирват оцелели в сградите, вторичните трусове не спират.
„Спасителите и кучетата ще бъдат разположени на борда,така че да изпълним безопасност задачата. Имаме достатъчно опит в изпълняването на транспортни задачи, включително при дефицит на време, включително при такива кризисни условия”, заяви подполк. Димчо Добрев - зам. - командир на 16 авиобаза.
Красимир Каракашев, който също е доброволец обясни, че все още има сгради, които са с пукнатини и могат всеки момент да рухнат. Той подчерта, че оборудването, с което разполагат, е купено със собствени средства. Приятели, познати и бизнесмени им дали пари за гориво, за да заминат.
Доброволците ще нощуват в палатков лагер и ще останат в Турция около 5 дни.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.