Може ли една игра, в която се разчита на хазартен елемент, да се нарече спорт? Отговорът винаги е не. Затова малко изненадващо преди два месеца се оказа, че покерът вече е в процедура за приемане в олимпийската програма. През октомври покерът, чрез разновидността си мач покер, беше обявен официално за спорт от Асоциацията на международните спортни федерации (АМСФ) и влиза под мониторинг за приобщаване към олимпийското семейство. Членството в АМСФ, което е задължително условие за вход на Олимпийски игри, е голяма крачка за покера. Но новият спорт трябва да извърви дълъг път, преди да попадне в официалната програма.

Следващата стъпка на спортния мач покер е да бъде ревизиран от Комисията по олимпийската програма към Международния олимпийски комитет (МОК). Критериите, по които новият спорт трябва да защити реноме, включват история и традиция, универсалност, популярност, имиджа, застрашава ли здравето на спортистите, развитието на международната федерация, която управлява спорта, и разходите за провеждане на състезания.

За да елиминира късмета от кандидатстващата за олимпийско място игра, в сила влезе мач покер. Дори международната федерация по покер (МФП) вече промени името си на Международна федерация по мач покер (МФМП). С повече от 55 държави членки от пет отделни континента МФМП постепенно набира скорост и признанието от АМСФ е доказателство. „АМСФ подкрепя разнообразна и развиваща се спортна екосистема, а статутът на спорт под мониторинг е от основно значение за това, заяви Антонио Еспинос, председател на Комисията за членство към АМСФ. - Спортът непрекъснато се развива, като отразява света, в който живеем, а когато влязат в процес на наблюдение за място в олимпийското семейство, се дава възможност на много международни федерации, представляващи новите спортове, да получат легитимност и да се развиват."

Това, което досега възпираше спортната общественост да признае покера, бе елементът на късмет, който е несъвместим с принципите на равни възможности на официалните състезания. Затова от новата федерация са се постарали да премахнат, доколкото е възможно, шанса като фактор, влияещ върху представянето. Как са го направили? На практика мач покер се играе по правилата на най-популярната разновидност на играта „Тексас холд'им", но с някои ключови изменения. На първо място, трябва да се отбележи, че състезанието е отборно, а истински карти не се раздават, защото всичко се случва по електронен път. Например, ако един отбор се състои от четирима състезатели, всеки от тях „сяда" на различна електронна маса в компанията на съответния играч от другите отбори. Ако в състезанието има 6 отбора, означава, че има 6 маси с по четирима играчи на тях. Съществената промяна е, че на всички маси се раздават еднакви карти. Например, ако на маса № 1 намиращият се на позиция „Север" играч получи при раздаването две деветки, то седящите на същото място играчи на всички останали маси получават същите деветки от същите бои, независимо от кой отбор са.

Друга особеност е, че всички играчи започват всяка ръка с еднакво количество чипове. След всяка ръка се събират комбинираните чипове на всеки отбор и се изчисляват точките, и се започва следващото раздаване, при което състезателите стартират отново с равни чипове и еднакви карти по позициите. Макар да е нужно време, преди покерът да влезе в олимпийското семейство, то процесът на мониторинг ще доведе до още по-голяма популярност.