снимки “А плюс синема”

Позабравеният поп изпълнител Руши Видинлиев се завръща, но този път на големия екран, във филм, чиято премиера ще бъде в Канада следващата седмица. Заглавието му е "Цветът на хамелеона" и на 8 септември той ще се прожектира на Международния кинофестивал в Торонто (www.tiff.net). Филмът е режисьорски дебют на Емил Христов - най-успешния български оператор през последните 20 години. В останалите централни роли са Ирена Милянкова (популярна от тв сериала "Под прикритие"), Руси Чанев, Деян Донков, Самуел Финци, Светлана Янчева, Михаил Билалов, Михаил Мутафов, Христо Гърбов, Касиел Ноа Ашер. Действието на черната комедия с елементи на политически психотрилър се развива уж в България, но не съвсем, по времето на "нежните революции" в Източна Европа. Когато "Тодор Живков под домашен арест на мекия си задник седеше, зад дебели очила на парцали мигаше, мръсни си чорапи кърпеше, лукче смучеше и криво-ляво душата си пускаше", както пише в романа на Владислав Тодоров "Цинкограф", по който е написан сценарият. Руши Видинлиев изпълнява ролята на Батко Стоименов, инициативен доносник и маниакален конспиратор, обучен за доброволен сътрудник на Държавна сигурност, който изпълнява поръченията с въображение и жар. Когато промените в тоталитарната държава го правят непотребен, той е дезактивиран. Но тъй като не може да съществува без конспирация, той решава да продължи да я упражнява тайно и разрушително като вирус в системата. Създава свой паралелен отдел на ДС със собствена мрежа от информатори. След промените архивът с техните донесения се превръща в адска машина на политически абсурди. Следват трагикомични перипетии, за да се стигне до прозрението, че това е общество, в което всеки шпионира всеки. В рекламата на феста филмът е представен като шпионска политическа черна комедия, която прави безпощадна дисекция на авторитарната полицейска държава.

Владислав Тодоров е доктор на философските науки на Пенсилванския университет в САЩ, където преподава литература и кино. Автор е на книгите "Адамов комплекс" (София, 1991); "Red Square, Black Square: Organon for Revolutionary Imagination" (State University of New York Press, 1995); "Малък парадокс за театъра и други фигури на живота" (Университетско издателство "Св. Климент Охридски", 1997), "Хаотично махало: политическа публицистика" (Фондация "Пространство Култура", 2005). Член основател е на легендарния интелектуален кръг "Синтез" в годините непосредствено преди срутването на Берлинската стена.

Дебютният му роман "Дзифт" излезе през 2006 г. и стана основа на сценария на едноименния филм, който донесе редица успехи и награди и за сценариста, и за дебютиращия в киното театрален режисьор Явор Гърдев. Гърдев започна работа и по сценария на "Цинкограф", но финансирането на проекта много се забави, а той имаше подписани договори за други ангажименти. Тогава отстъпи режисьорския стол на оператора на "Дзифт" (и на много други филми) Емил Христов. В неговата биография са "Аз, Графинята" (1989), "Немирната птица любов" ‎‎(1990), "Закъсняло пълнолуние" (1996), "Огледалото на дявола" (2001), "Изпепеляване" ‎(2003), "Шивачки" ‎(2007), "Светът е голям и спасение дебне отвсякъде" ‎(2008), "Дзифт" (2008), "Стъпки в пясъка" (2010), "Стъклената река‎" (2010), Love Net (2011) и много други. Сега, когато е в ролята на режисьор, оператор е Крум Родригес.

На "Цветът на хамелеона" предстоят още редица участия по света, а в България ще бъде показан чак през пролетта на 2013 г. от разпространителската фирма "А плюс синема".

Борислав Михайлов [email protected]