Историческа снежна буря донесе много сняг и изключително ниски температури за Коледа в САЩ. В същото време най-малко осем страни в Централна и Западна Европа отбелязаха най-топлата си Нова година в историята. Има ли връзка между двете климатични събития? Учените обясняват случващото се и на двата континента с глобалното затопляне. И докато високите температури в Европа донякъде изглеждат логични, какво точно се случва в САЩ? Полярният вихър Polar vortex, известен и като „полярен експрес“, често през зимата се спуска към средната част на Съединените щати, носейки ледено студен арктически въздух и причинявайки бързо понижаване на температурите в много райони.
Арктика се затопля почти четири пъти по-бързо
от други части на планетата, показват най-новите анализи на климатолозите, а ледената покривка на Северния ледовит океан се свива. Когато вихърът се отправя на юг, възникват два основни въпроса. Каква роля, ако има такава, играе изменението на климата? И ще се увеличат ли екстремните студове, докато затоплянето продължава? Краткият отговор: Учените все още не са сигурни.
„Иска ми се да имам ясен отговор“, каза Стив Ваврус, климатолог от Университета на Уисконсин. С Дженифър Франсис, от Центъра за изследване на климата Удуел в Масачузетс, д-р Ваврус през 2012 г. написа основополагаща статия, която представя идеята, че затоплянето на Арктика засяга полярния вихър. „За съжаление положението на нещата все още е двусмислено“, твърди той. Някои учени казват, че затоплянето на Арктика причинява смущения във вихъра чрез промените в полярния струен поток. Според други обаче моделирането предполага, че естествено променливите фактори водят до смущения, които са се случвали и преди и не са продължили. Джуда Коен, учен по климата в Atmospheric and Environmental Research, фирма за оценка на риска от времето в Лексингтън, Масачузетс, е автор на статия тази година, която свързва мразовитото време в Тексас през 2021 г. със затоплянето в Арктика. Вижда се, че същото се случва и сега, посочва той. Основната идея е, че по-топлите условия създават по-големи и по-енергични атмосферни вълни, които правят струйния поток по-вълнообразен, с по-големи пикове и спадове. Това се отразява на циркулацията на полярния вихър. Други експерти предполагат, че не затоплянето, а
други естествено променливи елементи
на земния климат може да влияят на вихъра. Такива, според Тед Шепърд, учен по климата в университета в Рединг в Англия, може да са температурите на морската повърхност в тропическия Тихи океан, които могат да предизвикат промени във въздушните маси в Арктика, които нарушават струйния поток и вихъра.
Защо Европа е изложена на толкова високи температури?
Учените все още се опитват да открият причината за несезонните температури. „Беше екстремно топло в огромна област, което е почти, ако трябва да бъда честен, нечувано“, каза Алекс Бъркил, старши метеоролог в Met Office, пред Guardian. Той обясни, че маса топъл въздух се е генерирала край западния бряг на Африка и се е преместила през Европа. „Това беше широко разпространено, в Дания, Чехия, както и почти цяла Германия температурите за януари надхвърлиха рекордите“, каза Бъркил. Но метеорологът Скот Дънкан отбеляза, че дори като се вземе предвид и необичайно топлата морска повърхност, това не изглежда да обяснява зашеметяващите покачвания на температурата. Това, в което учените по климата са сигурни обаче, е, че тези аномални горещи вълни ще продължат да стават все по-чести и по-екстремни благодарение на глобалното затопляне.