Разследването за процесите в „Булгаргаз“ е на ниво „досъдебно производство“, което показва, че се работи с наблюдаващ прокурор, като той към момента съдейства на МВР. Това обясни вътрешният министър Бойко Рашков на заседанието на Комисията по вътрешен ред и сигурност. „Не може едно подобно драстично повишение на цените на газа в нашата страна лесно да се оправдае само с външни фактори (…) Не може едно държавно дружество да сключва такива сделки, които очевидно водят до драстично повишаване на цените за бизнеса и за обикновените граждани. Това означава, че държавното дружество фактически не е държавно, а друго“, отбеляза той, като допълни, че от „10-15 дни“ се събират материали. Рашков даде пример с решението да се планират по-малко доставки за зимния период, отколкото за летния, а също и за това частна фирма да получава газ на добра цена от държавната, „за да направи 10-15 пъти по-висока цена на друго място и тази печалба да излезе от държавата и да отиде в частни ръце“.

„От тези факти, с които в момента се разполага, може да се направи извод, че има виновни лица“, подчерта вътрешният министър, като той отбеляза, че за момента наблюдаващият прокурор работи с разследващите органи, но „когато наближи времето да обвиним някой, ще разберем дали това е искрено или не е – дотам сме стигнали: да не знаем какво ще стане, дори при наличие на събрани по делото доказателства“. Според Рашков прокуратурата играе ролята на „стопер“ по много дела и даде пример с производството за строежа на „Хемус“, където според него има основание за снемане на имунитет, но държавното обвинение „бездейства“.

Реформите в МВР

Голяма част от изслушването беше посветена на реформите във вътрешното министерство. Рашков подчерта, че излага своите идеи и конкретните стъпки ще станат факт след решение на парламента. Ще се търсят варианти служителите в активна възраст да бъдат пренасочени там, където са най-нужни. Ще се пресичат обаче и лоши практики - Бойко Рашков посочи, че между 500 000 лв. и 1 млн. лв. е щетата само от документите с невярно съдържание в КАТ. Поръчан е математически модел, който ще покаже ефективността на всички структури в момента спрямо нивата на престъпност, население и личен състав – къде трябва да има областна дирекция, къде – районно управление, къде – полицейски участък и къде трябва да има повече или по-малко служители. „Това винаги е срещало съпротива. Всеки депутат иска в неговия район да има ОДМВР, да има районни управления, да не минават в участъци“, отбеляза Бойко Рашков. По думите му може да се работи за отделяне на пожарната в изцяло нова структура, която да получи допълнително оборудване (включително хеликоптери) и чиито служители да запазят правата, с които се ползват в момента. За да се запазят качествените IT специалисти в киберотдела на ГДБОП и дирекция КИС (която поддържа компютърните системи на МВР – б.р.), „има разбиране в МФ по въпроса, че там заплатите следва малко да отскочат от общото ниво“. Една от идеите е Медицинският институт на МВР да бъде преместен към здравното министерство, но синдикатите и служителите имат аргументите си защо това не е добър ход, така че предстоят разисквания, посочи Бойко Рашков. Сграден фонд от Академията на МВР ще се използва от ГДБОП, научния институт по криминалистика и част от експертите в СДВР.