Европейската комисия предлага следващият седемгодишен бюджет на ЕС (2028-2034 г.) да бъде 2 трилиона евро, съобщи еврокомисарят за бюджета и борбата с измамите Пьотър Серафин пред евродепутатите от комисията на Европейския парламент по бюджетите.

Целта е бюджетът да бъде по-гъвкав, за да отговори на днешните и бъдещите предизвикателства, поясни еврокомирасят. Достъпът до всяко евро от общия бюджет трябва да бъде лесен, а средствата трябва да се харчат за нещата, които европейците искат най-много, добави той. Необходимо е да имаме възможноста да отговаряме при непредвидени разходи, отбеляза Серафин.

Той посочи, че средства от ЕС няма да се получават при нарушения на върховенството на закона. По неговите думи се предвижда десетократно увеличение на разходите за военна мобилност и утрояване на средствата за охрана на границите.

Предложението предвижда 300 милиарда евро за земеделие и 2 милиарда евро за риболов. За социални цели се предвиждат 14 на сто от общата сума, а за най-слабо развитите региони са разчетени 218 милиарда евро.

Проектобюджетът залага петкратно увеличение на средствата за повишаване на конкурентоспособността в отбраната и за гражданската защита, а 81 милиарда евро - за строеж на свързваща инфраструктура.

За да бъде изпълнен, бюджетът на ЕС ще има нужда от т. нар. "собствени приходи" (нови данъци, такси и акцизи), поясни Серафин. Той отбеляза възможностите за допълнително облагане на тютюневите изделия, повишаване на корпоративното облагане и таксуването на електронните отпадъци.

На пресконференция председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен посочи, че предложеният проектобюджет е по-стратегически и по-прозрачен, като осигурява повече независимост. Политиките за земеделието и за сближаването остават основни бюджетни пера, спазването на върховенството на закона е безусловно за всякакво европейско финансиране, каза тя. Ще осигурим пълна отчетност на разходите, обеща Фон дер Лайен.

По нейните думи се предвижда увеличение на средствата по програмата "Еразъм" с 50 на сто, оказване на допълнителна предприсъединителна помощ за държавите, кандидатстващи за ЕС, и над 400 милиарда за непредвидени разходи. Фон дер Лайен отбеляза, че бюджетните разходи в следващите години ще зависят от това дали ЕС ще се разшири и кои държави ще приеме. Разширяването ще наложи преразглеждане на бюджета, добави тя.

Европейският парламент разпространи позиция на бюджетната комисия, в която проектобюджетът е окачествен като "недостатъчен". Според евродепутатите от парламентарната комисия ще се наложат съкращения на водещите бюджетни програми.

Предложеният проектобюджет ще бъде обсъден в предстоящите по-късно тази година преговори между ЕК, евродепутатите и Съвета на ЕС.