Инсталирането на тежко компрометирани фигури като Пеевски и възможността те да си присвояват безпрепятствено правото да се обявяват за евроатлантици, да раздават правосъдие на ляво и дясно,да се превръщат в морални стожери, показва, че нашата политическа система е тежко заболяла. Начинът да я възстановим е чрез радикална хирургия. Скалпелът е в ръцете на българските избиратели, коментира президентът Румен Радев. 
 
Така държавният глава зае ясна позиция в конфликта в ДПС между съпредседателя на движението Делян Пеевски и основателя му Ахмед Доган.
 
На въпрос минава ли "скалпелът" през президентска република, Радев каза:

"Никога не съм си позволявал лукса да обсъждам формата на държавно управление".

Той коментира още, че "други партии истеризират" и темата за евентуален негов политически проект. 


 
Преди ден Пеевски нападна Радев, че "се снима с екипчета като мажоретки" и лети с учебен самолет, вместо да помага за гасенето на пожарите, които са обхванали страната.

Радев ще обяви в петък кога връчва втория мандат

Радев, който е във Великобритания за участие в Четвъртата среща на върха на Европейската политическа общност, съобщи, че ще обяви утре сутрин кога ще връчи втория мандат за съставяне на кабинет.
 
Радев трябва да връчи втория мандат на коалицията ПП-ДБ, която се оказа втора политическа сила в 50-ото Народно събрание след разцеплението в ДПС.
 
От коалицията вече казаха, че ще го върнат неизпълнен. 
 
След това предстои Радев да връчи третия мандат на парламентарна партия по свой избор, но не коментира коя ще е тя.

Радев не смята, че е в изолация

Радев, които е един от малко европейски лидери, които заемат проруски позиции, коментира, че не се чувства в изолация в ЕС и е уважаван от колегите си.
 
По време на форума той е провел серия двустранни срещи, сред които и с унгарския премиер Виктор Орбан, който е най-отявленият поддръжник на Владимир Путин. 


 
"Вярвам, че на тази война е крайно време да бъде сложен край и въпросът не е просто в предоставянето на оръжия и боеприпаси. Трябва да разберем характера на тази война. Основният фактор - това са хората и най-сетне трябва да го разберем. Ако продължаваме да водим същия стил война със същата интензивност, ще стигнем до момента, в който Украйна ще остане без хора на бойното поле. И тогава, ако не продължим да подкрепяме Украйна, ще компрометираме международното право и ценности. Но ако продължим да я подкрепяме - как, ще изпратим хора ли? Това е абсурдно. Колкото по-бързо се използва дипломация за разрешаването на военните конфликти, толкова по-бързо ще избегнем тази политическа и морална криза", каза Радев.

Без оценка за работата на кабинета

Президентът не даде конкретна оценка за това дали правителството се справя адекватно с потушаването на пожарите като заяви, че това е обект на анализ след потушаването им.
 
Той благодари на всички, които участват в гасенето на огнената стихия и заяви, че страната ни има нужда от още техника и оборудване.
 
"Всеки път си вадим поуки от тези пожари и най-сетне трябва да създадем условия да има достатъчно средства - противопожарни машини, хеликоптери, оборудване на служителите и е изключително важно това да не се забравя след поредния пожар. Силно се надявам след потушаването на тези пожари да има внимателно отношението към тези способности, защото имаме добре подготвени хора, нямаме техника", каза той.