Новият посланик на Китай в Съединените щати пристигна в страната, обещавайки да поеме "тежката отговорност" за отношенията между суперсилите, които са "изправени пред сериозни предизвикателства", предаде АФП.

Сие Фенг, дипломат с богат опит във Вашингтон, пристигна в Ню Йорк, се казва в изявление на посолството на Пекин в САЩ.

Той замества Цин Ган, който напусна поста си по-рано тази година, за да работи като външен министър на Китай.

"Понастоящем китайско-американските отношения срещат сериозни трудности и са изправени пред сериозни предизвикателства", заяви Сие пред репортери на летището, според изявлението на уебсайта на посолството.

"Чувствам едновременно великолепно чувство за мисия и тежка отговорност. Аз и моите колеги ще се изправим срещу трудностите, ще изпълним отговорностите си и ще изпълним мисията си".

Посланикът на САЩ в Китай Никълъс Бърнс заяви, че е организирал "прощална вечеря" със Сие, "докато управляваме все по-предизвикателните отношения между САЩ и Китай".

"Очаквам с нетърпение да работя с него в новата му роля", заяви Бърнс в Туитър.

Според официалната правителствена биография 59-годишният Сие произхожда от богатата източна провинция Дзянсу и има магистърска степен по инженерство.

Работи във външната служба поне от 1986 г., като през по-голямата част от 90-те години на миналия век се издига в редиците на Бюрото по северноамериканските въпроси на министерството.

През следващото десетилетие работи два пъти в китайското представителство във Вашингтон, преди да стане посланик в Индонезия.

Сие работи като комисар на външното министерство на Пекин в Хонконг и като заместник-министър на външните работи.

Отношенията между Китай и САЩ се изостриха през последните години, като напрежението се покачи по отношение на търговията, технологиите, правата на човека и други въпроси.

Най-актуална тема бяха микрочиповете от висок клас, като в неделя Пекин заяви, че американският гигант Micron не е преминал успешно проверката на националната сигурност и няма да му бъде позволено да продава на оператори на "критична информационна инфраструктура".

Съобщението дойде, след като през последните месеци Вашингтон и неговите съюзници предприеха мерки, за които Китай твърди, че имат за цел да ограничат способността му да купува или произвежда най-съвременни чипове и да ограничат нарастващата му световна мощ.

Този месец Пекин осъди и 78-годишния американски гражданин Джон Шин-уан Люнг на доживотен затвор за шпионаж, но разкри малко подробности по случая