“Демократична България” и “Продължаваме промяната” внесоха жалба в Конституционния съд срещу поправките в Изборния кодекс, съобщиха от пресцентъра на "Демократична България". Конституционната жалба е подписана от 70 депутати от двете формации. Според жалбата на двете формации последните промени в Изборния кодекс противоречат на основни принципи и стандарти, залегнали в българската конституция и в решения на Конституционния съд: принципа на правовата държава, принципа на равенството на гражданите пред закона и принципите и стандартите за защита на избирателното право.

Три различни понятия за бюлетини

Бързината за приемане на измененията в изборното законодателство доведе до абсурда да се гласува по три начина – с хартиена бюлетина, с бюлетина от машинен вот и с машинно гласуване, т.е. въведени са три различни понятия за бюлетини и две различни форми на гласуване, се посочва в съобщението на ДБ. С осакатения машинен вот е нарушено общото, равно и пряко избирателно право с тайно гласуване. В чистия си вид машиннното гласуване трябваше да предотврати манипулирането на гласове и грешките и фалшификациите при отчитането им. Сега обаче вече няма гаранция, че всеки избирател подава само един глас за всеки вид избор и че всеки глас се съхранява и преброява само един път, посочват още от партията. Въпреки че експерименталното дистанционно електронно гласуване беше подкрепено с национален референдум, то бе набързо заличено между първо и второ четене на поправките в Изборния кодекс. С което се погазват правилата за приемане на законодателни инициативи в условия на широка публичност на инициирането и след обществено обсъждане на предложенията, заявяват жалбоподателите от ДБ и ПП.

Резултат от решението на съда върху изборите няма да има

“Пряк резултат върху изборите през април няма да има, тъй като решенията на КС действат за в бъдеще”, каза пред журналисти депутатът Надежда Йорданова. Тя обаче очаква още следващият парламент да поправи грешките на настоящия в Изборния кодекс. И добави, че според конституционната практика, от приемането на жалба по допустимост до произнасянето на съда минават от половин до една година. “Работим заедно работим с колегите от “Продължаваме промяната” повече от година, а сегашната ни съвместна инициатива е стъпка към засилване на нашето партньорство.” Така отговори депутатът от ДБ и доцент по конституционна право Атанас Славов в отговор на журналистически въпрос, дали жалбата е стъпка към съвместно явяване на изборите.