Отиващият си президент Доналд Тръмп се изправя пред втори процес по импийчмънт. Демократите внесоха обвинителния акт срещу него, което бе първи етап към започването на нова процедура по отстраняване на президента на САЩ. В сряда Камарата на представителите реши, че започва процедурата. Обвинението е само едно - „подстрекаване към въстание“ при щурма на Капитолия на 6 януари. Авторите на текста заявяват, че с поведението си на 6 януари Тръмп „е показал, че ще остане заплаха за националната сигурност, демокрацията и конституцията, ако му се позволи да остане на поста си“. В резолюцията се отбелязва, че малко преди щурма отиващият си президент е говорил на митинг на свои привърженици и че с някои свои изказвания той е насърчил и предизвикал незаконните действия в Капитолия. Най-високопоставеният демократ в Камарата на представителите Нанси Пелоси се обърна и към американските генерали да отнемат достъпа на Тръмп до кодовете за ядрени оръжия. В четвъртък Тръмп потвърди, че ще предаде мирно властта на наследника си Джо Байдън, след като в сряда негови поддръжници нахлуха в сградата на Конгреса в опит да обърнат резултатите от изборите през ноември. Изявлението на Тръмп постави на пауза масовото напускане на Белия дом от министри и други официални лица. Същевременно той беше блокиран от всички социални мрежи. Twitter и Facebook спряха постовете на активния президент на САЩ, а Google, Amazon и Apple спряха и хостинга, и достъпа до приложението Parler, предпочитана социална мрежа сред привърженици на Тръмп.

 Импийчмънт, но за кога

 

Тръмп се превръща в първия президент на САЩ, импийчван два пъти - неговото премахване от длъжност беше гласувано успешно в Камарата на представителите през декември 2019 г., но впоследствие той беше лесно оневинен от Сената през февруари. Обвинението тогава беше заради разговори между Тръмп и украинския президент Володимир Зеленски за натиск за потенциално разследване срещу Джо Байдън, който вече беше кандидат за президент.

Новият процес по импийчмънт едва ли ще доведе до отстраняването на Тръмп предсрочно - просто защото няма достатъчно време. Тръмп напуска поста на 20 януари, а следващата пълна сесия на Конгреса е на 19 януари, като нейното изместване изисква съгласието на всички 100 сенатори в горната камара. Това е невъзможно, защото президентът продължава да има съюзници сред републиканските сенатори. Възможен е обаче импийчмънт и след като Тръмп напусне поста. Това би означавало, че той няма да бъде третиран с привилегиите на бивш президент на САЩ - без публично платена охрана и без възможност отново да заема държавен пост. Двама републикански сенатори, които през февруари гласуваха против свалянето на Тръмп - Лиза Мърковски и Бен Сасе, вече сигнализираха, че този път са съгласни, че президентът трябва да бъде импийчнат. Други сенатори обаче са на мнение, че подобен процес би довел до още по-голямо разделение в страната в момент, в който обществото е в политическа, икономическа и здравна криза, а международната репутация на САЩ е разбита на парчета.

 С молба към вицепрезидента

 

Друга възможност за предсрочното премахване на Тръмп е 25-ата поправка на Конституцията на САЩ. Тя предвижда вицепрезидентът заедно с мнозинство от кабинета на президента да декларират, че той вече не може да изпълнява задълженията си. Така последните дни на администрацията биха били с президент Майк Пенс.

Той обаче, обяви, че не е съгласен с подобен сценарий. Пенс изпрати писмо до председателката на Камарата на представителите Нанси Пелоси, в което нарича „политически игри“ опитите на демократите да го накарат да използва тази поправка, за да обяви Тръмп за негоден за изпълняване на президентските функции.

Подстрекателство към бунт

Процедурата съдържа само едно обвинение - подстрекателство към насилие. Там се твърди, че Тръмп е подбудил своите привърженици да щурмуват Капитолия. Известно е, че президентът иска да попречи на признаването на резултатите от президентските избори през ноември, които той загуби. „Президентът Тръмп постави под сериозна заплаха сигурността на Съединените щати и на техните ръководни институции“, се казва в проекторезолюцията. Там се твърди още, че той е застрашил целостта на демократичната система и мирната смяна на властта. Със своето поведение Тръмп показал, че оставането му на поста „представлява заплаха за националната сигурност, за демокрацията и за конституцията“.

 Срам за страната“

Избраният за президент Джо Байдън заяви, че отдавна се е убедил в неспособността на Тръмп да се справя с президентските задължения и нарече предшественика си „срам за страната“ и „един от най-некомпетентните президенти в историята на САЩ“. Байдън посочи, че отстраняването на Тръмп от властта е нещо важно, но добави, че „най-бързият начин да стане това е да положим клетва на 20 януари“.