Прокуратурата започна две досъдебни производства за използването на правителствения "Авиоотряд 28" и военни самолети по разпореждане на Министерския съвет. Делата са заведени след постъпили сигнали от премиера Пламен Орешарски и военния министър Ангел Найденов.
Първото дело се води срещу неизвестни длъжностни лица от Министерския съвет, които са заподозрени, че са извършили престъпление по служба с разпореждането на полети на правителствения "Авиоотряд 28".
В рамките на делото ще бъде проверен периодът от 1 май 2009 година до 1 май 2013 година. Интересно е, че в този период попада целият мандат на правителството на ГЕРБ, но и над месец от мандатите на правителството преди него на тройната коалиция и на служебния кабинет след него.
На 25 юни след разрешение от Софийския градски съд, прокуратурата е провела претърсване в административната сграда на "Авиоотряд 28" на летище София.
Взети са множество документи, свързани с организацията на работа и извършените вътрешни и задгранични полети. Прокуратурата е проявила интерес и към документите и видеозаписите от ВИП-пунктове на летище София.
Акцията е извършена от следователи и служители на Националната агенция за приходите. По същото време Софийската военно-окръжна прокуратура е започнала разследване срещу неизвестни лица от Българската армия и Министерството на отбраната за длъжностни престъпления, свързани с полетите на военните самолети. Лицата са заподозрени за превишаване на властовите им правомощия и предоставянето 51 пъти на военни самолети и хеликоптери за ползване в страната и чужбина не за целите на въоръжените сили.
Делото е за нанасяне на щети в размер на 813 000 лева. Полетите са извършени от отряди в базите Враждебна, Крумово, Безмер, както и в Националната служба за охрана. При пълно съдействие от страна на командването на военно-въздушните сили са иззети множество документи, съобщават от прокуратурата.
В момента се провеждат разпити на лица от летателния състав, както и на офицери от НСО, включително и на директора на службата. От държавното обвинение информират, че по двете дела предстоят разпити на множество свидетели, за да се установят пълните данни за полетите, съдържащи се в отправените към прокуратурата сигнали - маршрут, цел на ползване, заплащане на гориво и превозвани лица.
Още в първите дни на 42-то Народно събрание БСП, ДПС и "Атака" се заеха със скандалите около правителствения "Авиоотряд 28" и използването на военната авиация от бившия премиер Бойко Борисов. В момента работи специална парламентарна анкетна комисия, която проверява тези случаи. Тя се оглавява от депутата от "Атака" Венцислав Лаков. Той вече анонсира, че правителствената авиация е летяла до "много екзотични маршрути" като "София - Рилски езера", София - Шумен (Паламара), "София - ловни стопанства" и т.н. Лаков дори намекна, че и поп-фолк звездата Преслава е летяла с "Авиоотряд 28".
Скандалът с правителствените самолети избухна, след като се разбра, че аматьорският футболен отбор Витоша (Бистрица), в който отвреме навреме рита и Бойко Борисов, също е използвал държавните самолети, за да лети за приятелски мач с отбора на Етрополе, собственост на бившия депутат от ГЕРБ Емил Димитров. Борисов така и не даде разумно обяснение на случилото се.