Гриша Ганчев

Специализираната прокуратура обвини Гриша Ганчев, президент на ПФК "Литекс" и един от крупните бизнесмени в България, в организиране на мафия и укриване на данъци. Според събраните до момента доказателства Ганчев "е ръководил престъпна структура", за която в средата на май вече бяха привлечени като участници общо шестима души, сред които и синът му Данаил Ганчев, се казва в съобщение на обвинението. Освен това Ганчев-баща е обвинен и че е отправил закана за убийство към директора на Националната агенция за приходите Красимир Стефанов. Това е и причината от десетина дни Стефанов да се движи с няколко души охрана. Медиите в България твърдят, че заканата не е била отправена директно, а чрез трето лице - данъчен служител.

Гриша Ганчев е вече с мярка за неотклонение „парична гаранция" в размер на 500,000 лева. Тя е била съобразена със здравословното и имотното състояние на обвиняемия. Наложена му е и забрана да напуска България. Това е най-голямата парична гаранция, налагана до момента в страната.

Досегашният рекорд се държеше от бизнесмена Христо Ковачки

на когото първоначално бе взета гаранция от 300,000 лева по дело за неплатени данъци.

Роденият на 10 декември 1962 г. в Ловеч Гриша Ганчев започва стопанска дейност през 1990 г. В момента е собственик на първия след края на комунизма завод за автомобили в България. От април 2007 г. Ганчев е член на Българския олимпийски комитет, а от февруари 2009 г. - на Изпълкома на Българския футболен съюз. На 27 април 2006 г. е удостоен със званието почетен гражданин на Ловеч - „За съществен принос в развитието на икономиката и спорта на Ловеч и утвърждаване на престижа му в страната и чужбина".

Името на Ганчев се споменава в изтеклата чрез "Уикилийкс" кореспонденция на посолството на САЩ в България. Заедно с Тодор Батков, Васил Божков и братята Красимир и Николай Маринови-Маргините Ганчев е даден като пример „за някои от най-известните връзки" на българския футбол с организираната престъпност.

Междувременно синът на Ганчев -

Данаил, бе оставен за постоянно в ареста

Той е участвал в афера заедно с над 10 фирми за укриване на ДДС, заяви прокурор Андрей Андреев от специализираната прокуратура. "За да се осъществи една такава схема за един месец, трябват минимум три фирми. Колкото повече са фирмите, толкова повече са сделките, съответно ДДС-то се прехвърля, приспада, тегли и избягва", обясни прокурор Андреев, цитиран от vesti.bg. "За тази схема задължително трябва да има и една фирма, която е с чист бизнес, със стабилен бизнес, една фирма буфер, която да прикрива престъпната дейност, и третата фирма трябва да е от типа "липсващ търговец", допълни той. "В тази верига участва основно фирмата "Симек", според нас участва и "Литекс комерс" АД, и още няколко фирми. За тази схема е задължително да има фирма, която няма дейност и служители", каза Андреев. Държавното обвинение е събрало доказателства за период от февруари до 10 май. Според прокуратурата за тези два месеца държавата е ощетена с 200,000 лева.