Продажбите на дребно в САЩ неочаквано са се увеличили през ноември, тъй като празничният сезон за пазаруване започва енергично, което би трябвало да насочи икономиката към умерен растеж това тримесечие, съобщава Ройтерс.
Продажбите на дребно са се повишили с 0,3% миналия месец, съобщи Бюрото за преброяване на населението към Министерството на търговията в четвъртък. Данните за октомври бяха ревизирани надолу до спад от 0,2% вместо от 0,1%, както бе съобщено по-рано. Икономистите, анкетирани от Ройтерс, прогнозираха продажбите на дребно да се понижат с 0,1% през ноември, пише investro.bg.
Продажбите представляват основно стоки и не са коригирани спрямо инфлацията. Разходите се охладиха от стабилния темп по-рано тази година на фона на по-високите разходи за заеми.
Федералният резерв запази основните лихви без промяна в сряда и сигнализира в нови икономически прогнози, че историческото затягане на паричната политика през последните две години е към края си и през 2024 г. предстои понижаване на лихвите.
Без да се включват автомобилите, бензина, строителните материали и хранителните услуги, продажбите на дребно са се увеличили с 0,4% миналия месец. Данните за октомври на т.нар. основни продажби на дребно бяха ревизирани надолу до нулева промяна спрямо по-рано обявен ръст от 0,2%. Основните продажби на дребно съответстват най-тясно на потребителския компонент в БВП.
Икономистите очакват потребителските разходи, коригирани спрямо инфлацията, да нараснат с около 2% годишен темп през това тримесечие, което е под темпа от 3,6% от третото тримесечие.
Отделен доклад на Министерството на труда в четвъртък показа, че броят на първоначалните молби за помощи при безработица е спаднал с 19 хиляди до сезонно коригирани 202 хиляди за седмицата, приключила на 9 декември. Икономистите прогнозираха 220 хил. молби за последната седмица.
Броят на хората, получаващи обезщетения след първата седмица, се е увеличил с 20 хил. до 1,876 млн. души през седмицата, приключваща на 2 декември, показва докладът.
Т.нар. продължаващи молби се увеличават най-вече от средата на септември насам, като причината за това са трудностите при коригиране на данните за сезонните колебания след безпрецедентен скок на заявления за обезщетения в началото на пандемията COVID-19.
„Стабилната тенденция при първоначалните молби е по-точно отражение на текущите условия на пазара на труда, отколкото завишените увеличения в продължаващите серии от исканията от лятото насам“, казва Лу Крандъл, главен икономист в Wrightson ICAP в Ню Йорк.