И президентът Румен Радев се включи с защита на Паметника на съветската армия, чийто демонтаж стартира във вторник. В същото време проруски настроените БСП и "Възраждане" протестираха срещу демонтажа с блокада на Орлов мост".

Обикновено който няма решение за настоящето и визия за бъдещето, воюва с миналото. Варваското унищожаване на паметници не е само опит за заличаване на историята, но изостря силно общественото противопоставяне. Защото разрушаването на един паметник води неизбежно до отрицаването на друг паметник, каза Радев.

Той дори смята, че е в ход агресивно настъпление срещу държавността, историята и паметта. 

"Текат разрушителни процеси, които насаждат разделение и нетърпимост в обществото. И тези, които посегнаха на символите на държавността - националният празник и българския флаг, и които се готвят да похитят и Конституцията, днес режат нашата история парче по парче. Зрее дълбоко обществено възмущение, което неизбежно ще има политически последици", каза той.

Нека никой не си прави илюзията, че българите няма да гледат безучастно посегателствата срещу нашата история, което е реално посегателство срещу нашето бъдеще като народ, добави Радев.

Блокадата на Орлов мост

Привържениците на "Възраждане" и БСП, които протестират срещу демонтажа на паметника на Съветската армия блокираха Орлов мост. Повече от 100 души се събраха в сряда в 18:00 часа да протестират срещу свалянето на фигурите на паметника, което започна във вторник. Протестът е организиран от "Възраждане" като на мястото присъстваха общински съветници и депутати от партията, както и нейният лидер Костадин Костадинов, пише mediapool.

На протеста бяха и общинските съветници на БСП, водени от Иван Таков и Диана Тонова, а малко по-късно се появи и лидерът на социалистите Корнелия Нинова, придружавана от други депутати от партията. На мястото беше и водача на двеижението "Изправи се.БГ" Мая Манолова.

Протестиращите няколко пъти скандираха "НАТО вън" и "Оставка", а редом с българските знамена се вееха и руски такива. Те поставиха и карамфили на поставената ограда около монумента.

Столичният общински съветник Деян Николов и Костадинов говориха пред защитниците на паметника като многократно определиха управляващите като "фашисти", "измет", "продажници" и "главорези". Николов заяви, че България не се намира в преход или демокрация, а във фашистки ражим, докато Костадинов заяви, че фашизмът е взел реванш в България и заплаши управляващите с международен трибунал.

Лидерът на "Възраждане" каза още, че е дошло време разделно и че партията му ще направи всичко необходимо, за да има предсрочни избори и да вземе властта.

Към 19:00 часа протестиращите се преместиха на Орлов мост и блокираха движението. 

БСП ще внесе искане за изслушване на министри заради демонтажа

БСП ще всене искане за изслушване на министър на културата Кръстю Кръстев, на министъра на регионалното развитие Андрей Цеков и на директора на Държавната агенция по метрологичен и технически надзор Валерия Кишкин в парламента в четвъртък заради демонтажа на паметника на Съветската армия, който започна във вторник. Това заяви в сряда заместник-председателят на парламентарната група на социалистите Георги Свиленски.

"Вчера премиерът каза, че ще бъде отрязан в основата. Той не знаеше, че ще се реже на части. Ще бъде закаран някъде да се охранява, неизвестно колко време, докато се реши какво да се прави. Областната управителка е казала, че никъде в бюджетите нито на Министерство на културата, нито на областната управа, където и да е, фигурират средства и пари за преместването, което разбрахме, че струва 260 000 лева, и за след това съхраняването, обновяването или там, каквото се нарича действието, което трябва да извършат", коментира Свиленски, цитиран от БНР.  

БСП и "Възраждане" внасят доклад за местен референдум за запазване на монумента

Групите на БСП и "Възраждане" ще внесат доклад в Столичния общински съвет (СОС) с искане за отмяна на решението на общинарите за преместването на Паметника на Съветската армия и провеждане на референдум в Столичната община за оставане на монумента в Княжеската градина. Това заявиха от групите на двете партии в сряда на брифинг пред сградата на общината.

Общинският съветник и лидер на БСП-София Иван Таков определи решението на СОС за демонтажа като нелегитимно.

"Паметникът е собственост на държавата, а в момента виждаме незаконни действия от самата държава. Питаме къде е разрешението за строеж, къде е проектът за реконструкция и реставрация, Къде е планът за безопасност и здраве? Това са задължителни документи", заяви той пред журналисти.

Таков каза, че днес ще бъдат сезирани всички отговорни органи, включително Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) и Министерството на културата.

Той допълни, че ако държавата не се намеси и „продължи да прави закононарушения“, от БСП ще продължат с гражданските си протести.

Вчера защитници на паметника блокираха за кратко Орлов мост и затвориха движението по бул. "Цариградско шосе". Демонстрацията обаче не продължи дълго и след това групата се премести в близост до монумента.

Общинският съветник от групата на "Възраждане" Деян Николов каза, че снощи е започнало унищожаването на паметника, а не неговият демонтаж.

"Референдумът е най-демократичният начин, нека софиянци решат какво да се случи с този паметник", допълни Николов. Той посочи, че неговата партия организаира граждански протест срещу премахването на паметника в сряда от 18:00 ч.

Гражданската платформа "Изправи се.БГ" с лидер Мая Манолова ще заведе дело в Софийския административен съд с искане за незабавно прекратяване на действията по премахването на паметника, които от платформата определят като „вандалско унищожване на монумента“.

"Червена линия" в общинския съвет

Иван Таков каза, че БСП е единствената разумна група, която е водила разговори с ПП-ДБ ("Спаси София") по приоритети и политики, и дори са имали напредък.

"Направихме това, защото чухме, че новите управляващи ще демонтират модела на ГЕРБ в СО, но вместо това те демонтираха паметта и културно-историческото наследство на София. Това за нас е огромна червена линия и няма да го позволим", заяви общинския съветник.

Той заяви, че премахването на паметника е червена линия и при последното заседание на общинарите, когато се проведе четвърти неуспешен опит за избор на председател на СОС.

По този начин ГЕРБ остава единствената възможност за партньор при управленито на столицата за ПП-ДБ (Спаси София).

На заседанието в четвъртък общинските съветници от ГЕРБ заявиха, че трябва да се намери решение на проблема с неработещия общински съвет, за да не се блокират важни за София решения. Те казаха, че биха отишли на разговори със спечелилите изборите формации, ако те се водят от Васил Терзиев, след като съветниците от партията на Бойко Борисов видяха сигнали за раздор между Борис Бонев и кмета Терзиев.  

Вили Лилков предложи паметникът да бъде подарен на Димитровград

Общинският съветник Вили Лилков направи предложение във Facebook монументът да бъде подарен на община Димитровград, за да се спестят разходи на столичната община и проблеми със съхранението на паметника.

Лилков цитира решение на общинския съвет в Димитровград от 2015 г., с което се предлага при демонтирането на паметника на Съветската армия, той да стане част от създадената през 2008 г. Алея на монументалното изкуство.  

Демонтажът може да приключи до празниците

Демонтажът на фигурите от Паметника на Съветската армия, известен още като МОЧА, може да приключи до Коледа. Това прогнозира в сряда областният управител на София Вяра Тодева пред БНТ.

Работата по премахването им, която продължгава и днес, започна във вторник, като първо бе отрязана вдигнатата ръка с картечния пистолет ("Шпагин"), която доминираше софийския пейзаж през последните 70 години.

Официалният срок за приключване на демонтажа им е 59 дни, но Тодева смята, че при бързи темпове на работа това може да стане още до началото на празниците. Тя обаче уточни, че всичко зависи дали времето позволява да се работи.

След демонтажа на фигурите ще бъде запазена оградата около паметника, защото той също е компрометиран.

През нощта на вторник срещу сряда полицията постави още една предпазна ограда около паметника, за да ограничи преминаването в близост до него. Така вече три огради опасват монумента, а столичната полиция го охранява денонощно

Общата сума, отпусната за демонтажа на паметника е 260 000 лева, но в тези пари не влиза финансирането на реставрацията. След демонтажа ще се направи обследване колко би струвала реставрацията на фигурите и едва тогава ще се обяви обществена поръчка.

Според изчисленията на областната управа стойността на паметника е около 20 млн. лева, като в тази сума влиза и постаментът.

Вяра Тодева коментира, че той е монтиран на части и затова при демонтажа експертите ще се придържат към начина, по който са поставени елементите на фигурите.

Областният управител на София напомни, че от години монументът се руши безвъзвратно, без някой да поеме отговорност за стопанисването му.

"В акта за държавна собственост е записано, че паметникът е собственост на Министерството на културата, само че със своя заповед министърът на културата от 1955 г. го прехвърля на Столичния градски народен съвет. Тази заповед обаче впоследствие е обявена по съдебен път за нищожна. По тази логика излиза, че Министреството на културата е трябвало да полага грижи, но такива не са полагани. От там казаха, че този паметник не е културно ценност по смисъла на закона за културното наследство. Следователно те нямат отношение към него. Никой не пое отговорност да поддържа паметника", каза Вяра Тодева.

Тя обясни, че в момента цялата отговорност върху стопанисването на обекта е върху областния управител.

Елементите ще се премахват поетапно и ще се съхраняват на друго място, след реставрация. Има два варианта за съхранението на фигурите, след като се реставрират - Музеят на социалистическото изкуство или в друг държавен имот, обясни Тодева.

МВР съобщава, че денонощно ще охраняват пространствата около паметника. Предприети са действия за обезпечаване на района, включително на работниците и строителна механизация.