Служебното правителство иска да сключи сделка за 10 шведски изтребителя "Грипен". Това става ясно от писмо на служебния министър на отбраната Димитър Стоянов до шведския му колега Петер Хултквист. То е от 30 септември и в него Стоянов иска оферта за закупуването на 10 изтребителя „Грипен“, които да бъдат произведени и доставени в рамките на 2 години от сключването на договора.

Стоянов иска все пак и оферта за лизинг, която би била по-добра за България.

Писмото за покупка на шведските изтребители е изпратено два дни, след като на 16 септември Стоянов обяви, че България

обмисля оферти от Швеция и Франция за наем на самолети „Грипен“ или „Мираж“

. Те трябваше да запълнят времето, в което МиГ-29 няма да могат да летят от края на тази година до 2025 - 2030 г., когато България ще разполага вече с пълна ескадрила от американски изтребители F-16.

Тогава Стоянов обяви, че очаква шведска делегация в София на 20 септември. Очевидно след тези разговори е решил, че българските ВВС трябва да закупят и „Грипен“ освен F-16. Президентът Румен Радев потвърди за намерението за закупуване на самолетите, но обясни, че не се търси оферта от фирма, а оферта от съответното министерство на страната, с която ще бъде сключен евентуален договор. „Още март заявих на срещата на върха на НАТО, че България има нужда от междинна платформа изтребители, за да не се прекъсват дежурствата по еърполисинг и охрана на въздушното пространство. България не може да си позволи да се откаже от охрана на собственото си небе. Това ще е поне до 2030 година, не за година или две.

И това ще е, ако следващият парламент благоволи да каже „да" за следващите 8 самолета.

Изпратени са писма, проведени са срещи, има начални информации за платформи от САЩ, Франция, Швеция, Нидерландия, Израел и се търси най-доброто решение. Колко самолета ще вземем, зависи от техническите параметри, финансирането и възможностите на съответните държави за доставка", каза президентът.

Справянето с енергийната криза изисква нови подходи. От преодоляването й зависи оцеляването и развитието на европейската икономика, която е застрашена от деиндустриализация и загуба на конкурентноспособност, коментира още Радев. „Днес трябва да отдадем дължимото на президента Еманюел Макрон.  Форумът се провежда по негова инициатива.   Има множество предизвикателства  - преодоляване на енергийната и икономическата криза, справянето с миграционния натиск, смекчаването на риска от водената от Русия война в Украйна. Всичко това изисква обединени усилия, не само от всички страни членки на ЕС, но и от всички държави от стария континент и от разширеното европейско пространство. Това означава диалог, координация, търсене на общи механизми и решения”, допълни той.