Огромният спад на цената на петрола се очаква да донесе ползи за световната икономика въпреки щетите на петролната индустрия, съобщава Wall Street Journal.
Пазарните анализатори са уверени, че сривът на цената на петрола на световните пазари ще доведе до ползи за глобалната икономика. На потребителите ще останат повече средства на разположение за други разходи, а компаниите извън петролодобивната промишленост ще се радват на по-ниски цени. Според икономисти в Credit Suisse ползите само за икономиката на САЩ, които ще са еквивалентни на намаляване на данъците, ще възлизат на 100 млрд. долара. Но те напомнят, че ще отнеме време положителните ефекти от поевтиняването на петрола да се усетят от пазарите. Същевременно поевтиняването на петрола нанася щети на фондовите борси. "Пазарите ще бъдат ударени тежко, преди икономиките да усетят положителното въздействие", изтъкна Ивън Камерън Уат, главен инвестиционен стратег в BlackRock Inc.
"Считаме, че в глобален план по-ниската цена на петрола е много добра за икономическия растеж въпреки регионалните специфики", казва Рик Деверел от Credit Suisse. Според експерта проблемът е, че загубите идват първи и се виждат ясно, докато ползите за икономиката са по-разпръснати.
Франсоа Савари, експерт в швейцарската банка Reyl, посочи пред Wall Street Journal, че поевтиняването на суровината почти гарантира изпадането на руската икономика, която е силно зависима от експорта на петрол, в стагфлация и рецесия догодина.
В края на миналата и началото на тази седмица цената на петрола леко се покачи, но въпреки това остава с почти 50% от стойностите си през юни, когато Брент достигна 115 долара за барел.