На 10 февруари православната църква почита паметта на Св. Харалампий - християнският светец-лечител и Света Валентина. Харалампий живял през II век в Магнезия, Мала Азия.

Той бил много праведен и още приживе показвал своята святост, разпространявайки Божието слово. А не след дълго станал епископ и имал голямо влияние върху хората. Император Септимий Север започнал страшно гонение над християните. Първото условие за пощада на живота било да се поклонят на идолите и да им пренесат жертви.

Ако откажат, били подлагани на невероятно жестоки мъчения. Същата съдба сполетяла и Свети Харалампий. Той бил на повече от 100 години, когато го заловили и принуждавали доброволно да се отрече от Христос.

Преди езичниците да поведат Свети Харалампий към мястото за екзекуция, той издъхнал. За Св. Валентина е известно, че е живяла в околностите на Кесария Палестинска. Тя става жертва на гоненията срещу християните 308 г. при Максимилиан ІІ Галерий (308-313 г.). Когато мъчителите се опитват да я накарат насила да принесе жертва в езическия храм, тя хвърля камък върху жертвеника и се обръща с гръб към горящия на него огън.

Тази постъпка предрешава съдбата й - езичниците я обезглавяват. Св. Харалампий е християнският светец-лечител, който според поверието държи всички болести.

Той е смятан за покровител на меда и пчеларите, които смятат 10 февруари за свой професионален празник. На този празник не се върши никаква домашна работа, да не се разсърди светецът и да пусне болестите. Само жените месели обреден хляб с орнаменти кръст, няколко пъпки, имитиращи чумата, и по края на питата - венец, символ на здравето. Докато ставал хляба, носели мед в църквата да бъде осветен на специална празнична литургия. С този мед се ядяла питата, чупела се за здраве, а меда пазели като цяр до догодина. Още едно поверие се свързва с празника - Араланбей „араландисва” земята, т.е. тя се затопля и може да започне обработката й.

На 10 февруари имен ден празнуват Харалампий, Хари, Харалан, Ламби, Валентина, Валентин.