Делян Пеевски, който беше втори в листата за евродепутат на ДПС, се отказа от поста. Това обяви лидерът на ДПС и водач на листата на формацията на евроизборите Мустафа Карадайъ в кулоарите на парламента. Самият той също няма да замине за Брюксел. "Надделя колективното решение, че съм по-нужен в България", заяви Пеевски. На въпрос дали ще помогне за кворума, той отговори, че това е отговорност на управляващите. Пеевски се появи едва за втори път отакто се закле като депутат в 44-ото НС на 19 април 2017 г. На въпрос на журналисти какво го води в парламента, той каза: "Идвам на работа. Какъв изненадващ въпрос от вас?". "Аз си ходя в районите, работя. Това е важното за хората. Не смятам, че е само работата в Народното събрание важното за хората", обяви още Пеевски. Попитан дали ще идва по-често в Народното събрание занапред, Пеевски отговори: "Ако не ме питате защо идвам, може и да идвам". След това се намеси Карадайъ, който отново заговори за промяна на формулата на управление - за "програма за догонващо развитие". И отчете, че ДПС е единствената партия, която подобрява изборните си резултати спрямо 2017-а. Словоизлеянието на Карадайъ бе прекъснато от нов въпрос - дали Пеевски не се отказва от мястото в ЕП заради несъгласие от страна на АЛДЕ - (групата на либералните пратии в ЕП, към която принадележи и ДПС, бел.ред.).
"Такива обструкции не е имало, колеги! Тези обструкции са в главите само на олигарха Иво Прокопиев и на неговите служители - Христо Иванов и Радан Кънев - лични негови слуги. И медиите, които работят за Иво Прокопиев. АЛДЕ никога не е имала обструкции, нито на предишните избори, нито сега."
"Ако АЛДЕ имаше обструкции, нямаше да ни е такава листата. Извинявайте, това са само внушения", допълни Карадайъ. Може ли ДПС да седне на една маса с ГЕРБ и Обединени патриоти за нова формула на управление, каквато от Движението искат - бе попитан конкретно Пеевски. А той отвърна:
"С премиера Борисов може да седне само председателят, не аз."
На въпрос дали не подвежда избирателите, отказвайки се от мястото в ЕП за втори път, пък заяви:
"Хората не ги подвеждаме - пращаме хубави млади хора в Европейския парламент. Ние сме за това, за това толкова години сме в ДПС."
- Имате ли преференциален вот?
"Не сте ли го видяли? Най-големият преференциален вот е за председателя и за мен. Което потвърждава и позициите ни." "Аз си върша работата! Лек ден, колеги" - сложи край на "интервюто" Пеевски.
Пеевски бе избран за евродепутат през 2014 г., но отново се отказа. След днешния му отказ евродепутати от ДПС ще бъдат Илхан Кючюк, Искра Михайлова и Атидже Алиева-Вели. Водач на листата бе лидерът Мусфата Карадайъ, но и той се отказа. Това е поредната публична поява на депутата през последните дни, след като в продължение на близо две години отсъстваше от публичното пространство. Отсъствието на Пеевски от публичното пространство доведе до сигнал от гражданското движение БОЕЦ в Централната изборателна комисия (ЦИК), която постанови, че кандидатът за евродепутат има постоянен адрес в България и така изпълнява условието за уседналист. Въпросът стигна до Върховния административен съд (ВАС), който обаче отказа да изиска справки от граничните власти, митниците, летище София, НСО и външното министерство на ОАЕ за пътуванията на депутата.