Службата за гражданство и имиграция (USCIS) ще започне да прилага правилото на администрацията на Тръмп за недопустимост за хората на помощи от утре - 24 февруари 2020 г.
Правилото ще важи в цялата страна, включително в Илинойс. Решението на Върховния съд от 21 февруари 2020 г. постановява, че кандидати с молби за зелена карта, подадени на и след посочената дата, могат да получат отказ, ако се счете че са хора на помощи и попадат под т.нар. правило
Public charge rule
За хората, подали документи по пощата, ще важи датата на пощенското клеймо. По-рано Илинойс оспорва правилото и затова спорът се реши във Върховния съд. Така имигрантите в цялата страна, които са взимали държавни субсидии и на които им предстои промяна на статут или подновяване на документи са застрашени от получаване на отказ.
Правилото (final rule) беше публикувано на 14 август 2019 г. и първоначално беше предвидено да влезе в сила на 15 октомври 2019 г. С него се разшири определението за "човек на помощи". До този момент това беше човек взимал помощи в кеш и който е бил на издръжка на държавата. Затова той може да не получи зелена карта, се казва още в оригиналното правило.
Администрацията на Тръмп обнови старото правило и разпореди, че помощите като субсидии за здравна застраховка, социални пенсии за възрастни и ваучери за храна също спадат към категорията помощи и така получателите им също са на издръжка на държавата и затова не заслужават да имат зелени карти, които ги спира да станат и граждани на държавата. Мотивът - 58% от всички домакинства, издържани от имигранти, използват поне една програма за социално подпомагане и с това натоварват държавния бюджет. САЩ отпускат зелени карти на приблизително 1 милион чужденци всяка година. Миналата година за гражданство са били одобрени 834 000 петиции. Критици на новата мярка обаче вадят и друга статистика - 1 от 7 възрастни в имигрантски семейства са предпочели да не участват в програми за обществени помощи през 2018 година поради страх, че ще застрашат бъдещия си статут, но наистина са били в нужда.
Другото, което е свързано с правилото за имигрантите на помощи, е, че президентът Тръмп издаде прокламация, с която задължава имигрантите, влизащи в САЩ, да имат здравна застраховка в срок от 30 дни след влизането или авоари, с които да могат да покрият евентуални медицински разноски.
„Ако имигранти със зелена карта излязат извън страната и пътуват по-малко от 6 месеца, се считат за специална категория имигранти и не подлежат за правилата за недопустимост в страната заради взимани помощи и задължителната здравна застраховка.
Ако обаче човек пътува извън САЩ
и остане там повече от шест месеца, на границата може да бъде обвинен в недопустимост и изпратен на съд, за да се реши дали имигрантът е в тежест на данъкоплатците поради получените помощи (макар че е имал право на тях), или ако няма застраховка. Ако се реши, че ще бъде в тежест, имигрантът ще получи отказ да бъде допуснат в САЩ“, казва адвокат Знаймер.
„Да взимаш помощи не е срамно или незаконно. Въпросът е какви са последствията след това. За имигрантите ще се гледа дали са получавали помощи през последните 36 месеца. Ако имигрант е взимал помощи по-малко от 12 месеца, няма да се счита, че е бил в тежест на данъкоплатците. Ако получаваш два вида помощи, всеки ден се брои за два дни“, разяснява тя.
От 24 февруари влизат в сила и нови суми за доходите, които кандидатите за гражданство и техните спонсори ще трябва да покажат, за да получат одобрение. Четиричленно семейство ще трябва да докаже доход два пъти над изискуемото до сега - 60 000 долара. Също така ще се отказват зелени карти на кандидати, които според правителството могат да опрат до взимане на помощи в бъдеще.
Ако имигрант има депортация
избягването на процедурата по отстраняване от страната ще зависи единствено от това дали служител на имиграционните ще разреши на кандидата да плати парична гаранция. Минималната сума за такава гаранция е 8 100 долара плюс такса за молба за плащането на гаранция от 25 долара. Това е в допълнение към таксата за корекция на зелената карта от 1225 долара, която се очаква да нарасне до 2195 долара по-късно тази година.
Предполага се, че Флорида е сред щатите, които ще бъдат най-силно засегнати, тъй като новото правило може да доведе до над 100 000 родени в САЩ деца с родител имигрант, да загубят губят достъп до здравно осигуряване и над 82 000 да загубят достъп до обезщетенията за ваучери за храна (SNAP).