Администрацията на Доналд Тръмп официално представи в понеделник правило, което драстично може да намали легалната имиграция и хората, които ще имат право на визи, зелени карти и американско гражданство. Това са имигранти, ползвали Medicaid, ваучери за храна и жилище, субсидии за здравни застраховки и други социални помощи. Правилото е една от най-агресивните стъпки на екипа на Тръмп в ограничаването на легалната имиграция в страната.
През последните години администрацията готвеше това правило, а BG VOICE писа многократно по темата.
Правилото е описано в 837 страници и се нарича public charge rule - то би трябвало да гарантира, че имигрантите ще могат да се издържат сами и няма да разчитат на държавни и социални помощи. Администрацията на Тръмп обаче разширява драматично дефиницията за човек на помощи.
Правилото ще влезе в сила в средата на октомври и ще важи за помощти, получавани след това, обясни пред журналисти и.д. директор на USCIS Кен Кученели.
Досегашното правило, което беше въведено през 1999 г., считаше, че имигрант на помощи е някой, чийто доход е 50% или повече от социални програми. Но властите смятаха само помощите в кеш. С правилото на Тръмп обаче тази дефиниция се разширява и ще включва помощи, които не са директно в кеш - като субсидия за здравна застраховка, по-нисък наем по социална програма, купони за храна, други помощи, имали са медицинска застраховка за бедни Medicaid, вземали са субсидии за лекарства, отпускани с рецепта или ваучери за жилище.
"Според правилото publich charge се определя за човек, който получава една или повече помощ за повече от 12 месеца акумулативно за даден 36-месечен период", обясни Кученели. "Това означава, че ако някой ползва две програми за един месец, ще се смята за два месеца", обясни още той.
Има и указания, че може да се отказва зелена карта, ако се сметне, че кандидатът може да получава подобни помощи в бъдеще.
В правилото има изключения - за деца под 21 години, бременни жени, бежанци и други.
Временно и.д. на USCIS Кен Кучинели представя новото правило пред журналисти в Белия дом. Сн.: АП/БТА
Освен ползването на социални програми, имиграционните власти ще взимат предвид образование, доходи и здравословно състояние, за да решат дали да дадат зелена карта на кандидат-имигрантите.
Други фактори, които ще играят срещу кандидатите за зелени карти са здравословно състояние, което може да им пречи на училище или работа, да нямат достатъчно средства, с които да покрият "всякакви разумни предсказуеми медицински разходи", съврзани с това здравословно състояние; финансови задължения, да са били одобрени за социална помощ, дори и да не са я ползвали, нисък кредитен рейтинг (ниски FICO точки), липсата на здравна застраховка, липсата на колежанска диплома, недобър английски език, който може да попречи на кандидата да влезе на пазара на труда и наличието на спонсор, който едва ли би осигурил финансова помощ.
Правилото няма да засегне имигранти, чиито родители или други спонсориращи за зелена карта, които са американски граждани, са получавали помощи, дори и те да са били в полза на спонсорирания.
Въпреки това експерти по миграцията очакват, че новото правило драматично ще промени картината на легалната имиграция в САЩ и като резултат ще бъдат предпочитани по-богати имигранти за сметка на тези, които кандидатстват от по-бедни държави.
"С една регулация те се опитват да постигнат две неща - да накажат имигрантите, които ползват помощи, които им се полагат напълно легално и от друга страна - да намалят легалната имиграция наполовина", казва Дъг Ранд - бивш служител в администрацията на Обама и имиграционен консултант.
Според изследване на Urban Institute един от седем имигранти посочват, че те или член на тяхното семейство не са ползвали помощ, която им се полага, заради страх от това, че могат да си загубят зелената карта или да получат американско гражданство в бъдеще.
Очаква се новото правило да бъде оспорено в съда.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.