Все по-рядко български политици идват на посещения в Чикаго. Министрите правят своите визити във Вашингтон, може да прочетат някоя лекция в Бостън или в Ню Йорк, но не стигат до Чикаго. Изключение прави Даниел Митов през есента на 2015 г. Преди това оттук мина един безизвестен депутат от БСП, а през 2012 г. и Яне Янев (помните ли го - онзи, който в предизборни плакати обещаваше, че ще уволни Борисов, а после му стана вярно куче за поръчки). След изцепката в Чикаго на бившия вече премиер за "кофти човешки материал" друг виден политик от неговия ранг не е стъпвал в Чикаго. До този уикенд, когато дясната ръка на Борисов Цветан Цветанов се срещна с българите в църквата "Св. София" в Дес Плейнс. Пълен запис от срещата, както и интервюто ми с Цветанов може да гледате на www.BG-VOICE.com.

Около стотина души бяха дошли в неделния следобед да се видят с бившия вътрешен министър и зам.-председател на ГЕРБ. Повечето от тях над средна възраст, а въпросите, с които го затрупаха, бяха за неразкритите досиета, за пенсиите в България, защо няма арестувани и осъдени политици и крупни крадци и т.н. Обичайните въпроси от общ характер на хора, които отдавна гледат българския политически живот отдалеч. Трябва да се признае на Цветанов, че е научил много от американските политици. Отговори на всеки спокойно, внимателно, не каза нищо съществено, но им даде цялото си внимание. След това се снима с всеки. Денят му започна с раздаване на екипи на футболния отбор "Миньор"-Чикаго. Неслучайно Цветанов е Човекът избори в ГЕРБ. Усвоил е до съвършенство това, което в Америка наричат "retail politics" - да срещнеш отблизо избирателите и да изглеждаш естествено (Бил Клинтън е най-добрият в това, Хилъри - може би една от най-лошите).

Но едва ли скоро Цветанов или някой от неговия ранг ще се върне в Чикаго. Няма и за какво. От 120-150 хиляди българи тук гласуват едва 3-4 хиляди (7-9 хиляди за цяла Америка) - недостатъчно, за да обърнат резултата. Това може да се промени вероятно, ако се въведе онлайн гласуването и избирателен район "Чужбина". Но в интервюто Цветанов ми каза, че все още е трудно да се гарантира сигурността на онлайн вота и затова нямало държава в ЕС, която да го прилага.  А избирателният район "Чужбина" остана като предложение в един от проектите за Изборен кодекс, внесени след референдума на Слави Трифонов, който така и не беше гласуван в приключилото преди седмица работа Народно събрание.  За капак и съдът реши в сряда, че във всяка секция трябва да има машина за гласуване - не е ясно как това ще стане до 26 март, когато са предсрочните парламентарни избори, особено за секциите в чужбина.

Но да се върнем на въпроса - българските политици ще започнат да обръщат внимание на нас, българите в чужбина и особено тук, в САЩ, когато се появи механизъм, по който могат да зависят от нас - изброените онлайн гласове, и район "Чужбина", от който да се излъчват депутати. Но засега те са доволни от близо 1 милиард евро, които всяка година превеждаме в България.