Климатичните промени ще доведат до намаляване на добива на ечемик и в резултат до по-малко производство на бира и драстичен сок в нейната цена, сочат резултатите от изследване.
Ако климатичното затопляне продължи със същите темпове, екстремни събития - суша, горещи вълни, ще засегнат поне веднъж годишно обширни райони, в които се отглежда ечемик, през този век, довеждайки до 16-процентно намаляване на световното производство на бира. Прогнозираното намаляване се равнява на годишната консумация на бира в САЩ. В резултат средната цена на бирата ще се удвои.
При най-оптимистичния сценарий, свързан с незабавно намаляване на парниковите емисии, по-малко от 20 екстремни събития ще засегнат въпросните райони до 2100 г., намалявайки световното производство на бира с 4 процента и увеличавайки цената й с 15 процента. Резултатите от изследването са публикувани в Nature Plant.
Още през миналата седмица доклад на ООН даде краен срок, нещо като смъртна присъда за планетата - 2030 година, т.е. след 12 години. Ако правителствата по света не предприемат мерки, всички нас ни очакват по-висок риск от екстремни суши, горски пожари, наводнения и недостиг на храна за стотици милиони хора по света. Авторите на доклада твърдят, че планетата ще достигне критичния праг от 1,5 градуса по Целзий над прединдустриалните нива още през 2030 г. Посоченият срок, който е в рамките на живота на много от хората, живеещи в момента, е базиран на сегашните нива на емисии на парникови газове. Планетата вече е на две трети от достигането на този критичен праг - глобалните температури вече са се повишили с около 1 градус по Целзий. За да се избегнат още по-високи температури, ще са необходими значими действия в следващите няколко години. Повече за доклада ще ви разкажем в идния брой на BG VOICE Weekend в петък.
Странното е, че като че ли на никого от нас не му пука за това. Новината е буквално смъртна присъда за планетата, на която живеем (и която с нас или без нас е оцеляла милиарди години и вероятно още поне толкова). Това с бирата дано да разтревожи поне някаква част от хората и да поискат конкретни действия от техните правителства, а и може би промяна в начина им на живот.
И докато този доклад на ООН бие тревожната камбана, президентът Доналд Тръмп не е сигурен какво точно е глобалното затопляне и какво да се прави по въпроса. Както повечето републиканци, и той не вярва на учените. Защото според тях Библията е по-точна от науката.
В интервю за "60 minutes" по CBS Тръмп каза, че вече не смята климатичните промени за "измама", което е еволюция. Но не е сигурен какво точно е. "Има нещо, независимо дали се дължи на човешката дейност или не", продължи той.
През юни м.г. Тръмп оттегли Съединените щати от Парижкото споразумение за климата.
Според изчисления на учени от Харвардския университет правителството на Тръмп е отменило или започнало да отменя 76 закона и регламента за околната среда, с което фактически отхвърля целите за намаляване на парниковите газове, определени от предшественика му Барак Обама.
Докато всичко това се случва, Тръмп и съпругата му в понеделник обиколиха районите, тотално разрушени от урагана Майкъл. Това е най-мощната буря, удряла този край на Америка някога. И то толкова късно през годината. Ураганите се "хранят" от топлата вода в океана, над която преминават. Колкото по-топла е водата, толкова по-мощна е бурята. А когато това се случва през октомври, е време да се запитаме дали не е прекалено топло и кога ще стане толкова горещо - в буквален и в преносен смисъл за всички нас. Но засега сме се заели само с нищонеправене по този въпрос. Пиейки студена бира. Докато има.