Сигурно вече ви е омръзнало да четете, че ще има директен полет от България до САЩ. Изглежда, забавянето от последната година е въпрос на неуредиците около програмата за обмяна на данни Secure flight на американските власти. Или по-скоро на вътрешното българско боричкане и огромния бизнес интерес кой да осъществи или не тази линия. Нещата обаче, изглежда, са се насочили към щастлива развръзка и първият директен полет ще е през май догодина до Ню Йорк. А от компанията не са се отказали и за линия до Чикаго, която ще последва много скоро след това. Още може да прочетете на страница 5.

Типичните български подливания на вода не подминаха страната и на най-голямата международна сцена - ООН. На страници 16-18 поместваме няколко коментара и анализа по темата. Искам само да ви споделя, че се чувствах адски неудобно по коридорите в сградата на ООН, когато служителите чуеха откъде съм и леко поклащаха глава с коментара: А, да, страната с двамата кандидати. Истината е, че България не застана на 100% с всичките си сили и усилия зад нито една кандидатура. Вместо това играта се превърна в бой на прасета в кал, която опръска всички наоколо.  А за нас остана поредният пропуснат шанс да бъдем водеща сила на голямата сцена.

И за поредно доказателство, че във Външно са пълна трагедия с кадрите, се появи снимка как новата ни посланичка в Белгия и Люксембург връчва акредитивните си писма. Фотосът всъщност е малка трагикомедия, която сполучливо беше наречена "Мелба Дипломат". Ако не сте я виждали - не пропускайте страница 14. Но всички тези гафове показват, че държавата не разполага с достатъчно добри дипломати, експерти и анализатори - от дрескода през назначенията до анализ на международната ситуация и възможностите за България.

Успокоението е, че през последните десетина години Външно успява да изпрати в САЩ читави хора за посланици, генерални консули и консули. Такива изглеждат и новият ни посланик в САЩ Тихомир Стойчев, и генералният ни консул в Чикаго Иван Анчев. Той даде първото си интервю на американска земя за  BG VOICE - може да го прочетете на страници 22-23 и да го гледате на нашия сайт. От него дойде и новината, че държавата ще търси повече американски инвестиции от компании в Средния запад и затова от началото на този месец в Чикаго има търговски аташе.

Дипломатите ни успяха да организират в кратък срок събирането на заявления за гласуване и вероятно в САЩ ще отворим максималния брой секции, разрешени по закон - 35 (още по темата на страница 13). Ето - можем и да хвалим, когато има за какво. Дано по-често да ни дават поводи.