В събота се навършват 100 дни, откакто Доналд Тръмп е президент на САЩ. Символична дата, която противно на широкото схващане не е въведена от медиите, а от No32 - Франклин Д. Рузвелт. Идея, която Тръмп прие по време на кампанията - "На 8 ноември американците ще гласуват за моя 100-дневен план за възстановяването на просперитета на нашата държава, за сигурността на нашите градове и честността в нашето правителство. Това е моето обещание пред вас", каза Доналд Тръмп в реч в Гетисбърг, Пенсилвания, през октомври м.г. Според него изборите бяха именно референдум на неговия 100-дневен план в 28 точки, който беше публикуван на сайта на кампанията му.

Сега, когато е президент, обаче той смята, че този срок не е важен. В туитър написа, че това 100-те дни са "глупав стандарт". Може и да е прав. Но това е поредният епизод, в който Тръмп президентът прави остър завой от Тръмп кандидата. Неминуемо е и това се случва с всички обитатели на Белия дом - реалностите на истинското управление се сблъскват с обещанията от кампанията. Но да видим какво обеща, изпълни, извъртя на 180 градуса или направо излъга Тръмп.

Той обеща, че "ще изпразни блатото" във Вашингтон от лобисти и свързани с Уолстрийт хора. Вместо това запълни администрацията си и най-близките съветници с бивши високопоставени служители от "Голдман сакс".

Тръмп и републиканците обещаха, че на ден първи ще отменят и заменят реформата в здравното осигуряване „Обамакеър" след 7 години на непрестанни атаки срещу нея. Резултатът - набързо скалъпеният им проект дори не беше гласуван в Конгреса, а и той нямаше да изпълни обещанието на Тръмп за "страхотно здравеопазване с малка част от цената    и ще бъде толкова лесно". Оказа се, че не е толкова лесно - "никой не е очаквал колко сложно е здравеопазването", каза Тръмп и предизвика подигравките на демократите.

Стената с Мексико, за която щеше да плати Мексико. Първо се отказа от последното и поиска пари от Конгреса, за да започне строежа й. След като стана ясно, че нито Мексико, нито Конгресът ще платят за нея, Тръмп даде заден и, изглежда, това предизборно обещание ще остане също неизпълнено.

Забраната за мюсюлманите да влизат в САЩ, указът срещу градовете убежища бяха спрени от съда.

Тръмп церемониално подписваше един след друг укази, които не беше чел (като този да настани бившия медиен издател Стив Бенън с постоянно място в Съвета по национална сигурност), но от тях реални последици (почти) няма - повечето от тях имат указателен характер за различни министерства и агенции да направят анализ и предложат мерки по разни въпроси, най-вече с цел отмяната на действия от времето на Барак Обама.

Тръмп се отказа да определи Китай като "валутен манипулатор" - обръщане на 180 градуса от кампанията, и все още не е предложил данъчна реформа, каквато обеща (въпреки че е възможно да направи изявление по темата преди официалните 100 дни, но това няма да е приет от Конгреса закон, което изглежда малко вероятно и след 1000 дни).

Тръмп изпълни обещанието си да излезе от Транс-Тихоокеанското споразумение за свободна търговия (TPP) с държави от Азия и обяви, че иска промени по НАФТА. Последното успя да изостри отношенията не само с Мексико, но и с Канада. Тръмп успя и да се скара с един от най-верните партньори на САЩ - Австралия, и отказа да се здрависа пред камерите с германския канцлер Ангела Меркел. Не успя и да стопли отношенията на САЩ с Русия, а дори напротив. Сътрудниците от щаба на кампанията му пък са разследвани от ФБР и няколко комисии в Конгреса за връзки с Москва.

Само 6 от законите, които е подписал, имат пълнокръвен законодателен смисъл, останалите са основно посветени на отмяна на нормативни норми от времето на Обама.

Най-успешният ход на Тръмп, изглежда, е номинацията и утвърждаването на Нийл Горсич за член на Върховния съд.

В резултат одобрението за Тръмп в първите му 100 дни е рекордно ниско за който и да е президент - 40% според Галъп и 42% според NBC/WSJ. Но пък Тръмп е най-активният обитател на Белия дом в twitter. Въпрос на приоритети. И възможности.