Ако човек кара из България, ще остане с впечатлението, че родната полиция ни пази, както пее Веско Маринов. То са проверки на всеки 500 м по Черноморието, полусърдити чичковци в униформи, които питат за талони, застраховки и българска шофьорска книжка, ако си с американската. И, разбира се, те спират без повод - противно на практиката в САЩ да ти нарушават спокойствието само ако си нарушил правилата. Но в държава като България това може би дава резултат, въпреки че броят на катастрофите и жертвите по пътищата показва точно обратното.
И цялото това полицейско присъствие под път и над път щеше да е някак успокоително, ако не бяха тези няколко теми от новините, които са всъщност всекидневие.
В понеделник две жени, работещи като нотариус, са били жестоко пребити с удари и шутове в главата на столичния булевард "Драган Цанков".
Във вторник водещият на сутрешния блок на БНТ Иво Никодимов бил нападнат и бит от трима мъже в алея на Борисовата градина посред бял ден. Предстои му операция.
В сряда сутринта собственикът на фитнес център в Пловдив Даниел Божилов е бил разстрелян показно в парка "Лаута".
По нито един от тези случаи няма арестувани или заподозрени.
Пак в сряда в сутрешния блок на Нова тв блогърката Татяна Кристи, която е известна със саркастичните си скечове, обяви, че е заплашвана от Динко от Ямбол. „Ловеца на бежанци" бил подразнен от сатирично видео, заснето от Татяна Кристи, в което тя влиза в ролята на „новата приятелка" на Динко, която обяснява, че той никога не би бил жена без причина, а оплакванията на предишната му приятелка са неоснователни. Той, разбира се, отрече.
Но Кристи каза, че е решила да направи случая публичен заради всекидневната агресия, на която ставаме свидетели.
Агресията, изглежда, е станала напълно обществено приета форма на общуване в България и тя се проявява всекидневно във всички прослойки на обществото от всякакви хора и по всякакви поводи. И това няма да се промени, независимо колко често ни спират полицаи за проверка в Родината.
Въпросът е дали всички тези случаи няма да накарат хората в страната да търсят още защита от властта, да изпитват потребност от такава и така лесно да станат жители на полицейска държава (но в лошия смисъл на термина, защото и в САЩ има признаци за такава).
И още нещо - след тези няколко брутални случая не виждаме протести срещу агресията. Няма митинги с плакати. Това са все български граждани, пребивани от хора с маски по улици и паркове. Ааааа, но извършителите може би не са цигани, бежанци или други малцинства. И това явно ги прави по-ОК, не предизвикват общественото възмущение или по-скоро обществената агресия по същия начин. Защото трябва да си признаем грозната истина, че хората са делят на добри и лоши. И че расата, религията и произходът нямат общо. А лошите им постъпки са възможни не защото няма достатъчно полицаи по пътищата, а защото много често дори и заловени, остават ненаказани. Престъпление и (не)наказание по български.