"Когато фактите говорят, и боговете мълчат" - не съм сигурен дали е латинска сентенция, но това изречение се е превърнало в клише, върху което сме свикнали да базираме начина, по който работи едно общество.

С появата на хилядите сайтове за "новини" с неясни собственици и цели кликбайт заглавията, които звучат шокиращо, но обикновено не са верни, и алгоритмите на социалните мрежи, които ни показват само статуси и статии, които подкрепят нашите виждания, все по-трудно стигаме до консенсус кое е факт и кое не е. А за да работи демокрацията, е нужно добре информирано общество. Защото имаме право да се разминаваме в мненията си, вижданията си и интерпретацията, но нямаме право на различни факти.

Не така явно мислят в Белия дом. В първата си изява пред журналисти от подиума на залата за брифинги новият прессекретар на Тръмп Шон Спайсър изрече няколко лъжи с гневен тон, след което излезе и не даде възможност за въпроси. Причината - докачливият му началник се засегнал, че медиите показали колко по-малко хора имало на неговата клетва от първата на Барак Обама през 2009 г. "Това бе най-голямата публика в историята, събрала се за инаугурация. Точка. Както лично присъстващи, така и зрители по целия свят." Доказателствата, които Спайсър приложи, обаче бях серия от лъжи, т.е. не бяха факти. Само за секунди твърденията му бяха оборени от официални и лесно достъпни данни.

По-рано през деня на среща със служители на ЦРУ Тръмп каза, че вероятно е имало 1.5 милиона души - също лъжа. Различни експерти обаче оценяват посещаемостта на клетвата между 250 и 500 хиляди.

Но вместо да замаже лъжите на следващия ден, бившата мениджърка на предизборната кампания на Тръмп и сега негов старши съветник Келиан Конуей обясни по NBC, че Белият дом просто давал "алтернативни факти". Само за минути глуповатата фраза стана популярен хаштаг в туитър, а в профила на речника Merrian-Webster трябваше да припомнят на русата съветничка значението на думата "факт" и че алтернативни просто няма.

Когато обект на спор станат очевидни факти, това означава навлизане в един оруелски свят, в който фактът се оценява не по това дали е доказуем, а по това дали се харесва на аудиторията.

"Срещал съм хора, които са абсолютно убедени, че икономическите данни са манипулирани, за да подобрят имиджа на дадено управление. Но администрацията на Тръмп е първата, която експлицитно заявява, че може и има право да замени фактите с нещо по-удобно, което не съществува в реалността", сочи Ерик Шърман в текст за "Форбс".

Алтернативни факти няма. Нека да се съгласим с това. За останалото имаме facebook.