Светът през тази седмица говори за ООН. Организацията, която през последните години беше загубила своята важна роля и се беше превърнала в синоним на тежка, нищо невършеща бюрокрация, има големия шанс да се прероди в момент, когато САЩ, изглежда, са готови да отстъпят своята извоювана роля на глобален лидер.

Дебюта си пред Общото събрание тази седмица правят американският президент Доналд Тръмп и българският Румен Радев.

Дипломатите и държавните глави на 193-те държави членки на организацията останаха шокирани от думите на Тръмп, че е готов да заличи от картата на планета една от тях - Северна Корея. За първи път в историята американски президент дава ясно да разбере, че Вашингтон e готов да отстъпи от своя водещ принцип за дълбоки международни връзки и съдействие. Вместо това президентът на САЩ представи своята версия за външна политика - "суверенни" държави, които са свободни да преследват своите собствени национални интереси, без да се съобразяват или да се чувстват обвързани от бюрокрация, световни търговски споразумения или сътрудничество. Това не означава само "Америка на първо място" - Тръмп смята, че тази концепция за преследване на собствения интерес трябва да се прилага и от другите държави.

Дали този нов, глобален тръмпизъм ще оцелее, или ще остане като фаза на историческо объркване в американската политика - предстои да разберем.

Но българският президент Румен Радев, изглежда, намери опорни точки в речта на Тръмп, които смята, че трябва да се приложат в България - „За да бъдеш фактор в дипломацията, за да се чува твоят глас, трябва да имаш съответната военна мощ", каза Радев, цитирайки началото на речта на Тръмп.

"'Не знам дали това се чува в България", добави той, като ясно заяви, че силните държави, без значение къде членуват, трябва да бъдат суверенни и независими.

Разбира се, тази "суверенност", за която Тръмп говори, е по-скоро близо до разбиранията на тази дума от диктаторите в Москва и Пхенян. А да се надяваме, че Радев я разбира в смисъла, че България трябва да се стреми да бъде независима от чужди влияния - Русия и Турция например, които открито финансират партии („Атака" и други т.нар. патриотични формации, БСП, ДПС, ДОСТ и др.). Доктрината на Радев за външна политика изглежда, че на този етап се гради на мотото, че малка страна като България не може да си позволи да има лоши отношения с когото и да е. И залага на прагматични бизнес отношения с доста мек тон към Русия - далеч от политиката, приета от съюзниците ни в Европейския съюз. Онези, които плащат за магистралите и санирането, ако сте забравили. И които смятат, че не е ОК една държава да си откъсва парчета от друга (Украйна например) с военна мощ. И още много други принципни неща за свободата, правата и възможностите. Защото дори когато Тръмп обясняваше за суверенитета на всяка страна в речта си, не пропусна да нападне и Венецуела, и Иран, и Северна Корея за неща, които техните диктатори вършат срещу собствените си народи. Суверенитет, суверенитет, но принципите са по-важни. Дори и когато ние сме на първо място. Разбира го даже и Тръмп.